ООН, палестинці та Іран: Трамп підписав низку указів, які стосуються Близького Сходу
Президент США Дональд Трамп підписав низку важливих указів, що стосуються Близького Сходу, зокрема політики щодо Ірану, палестинців та діяльності ООН. Серед основних рішень — припинення взаємодії США з Радою ООН з прав людини, подальше призупинення фінансування Палестинського агентства з надання допомоги біженцям (БАПОР) та ініціювання перевірки діяльності ЮНЕСКО.
Про це повідомляє Reuters.
Глава Білого дому зазначив, що ООН має значний потенціал, але повинна працювати ефективніше. Він наголосив, що організація повинна відігравати активну роль у вирішенні глобальних конфліктів, проте, на його думку, часто не надає необхідної допомоги.
Хоча Трамп не планує повністю припиняти фінансування ООН, він вважає, що США не повинні нести непропорційно великий фінансовий тягар, враховуючи, що до організації входять 193 держави. США є найбільшим донором ООН, їхній внесок становить значну частину основного бюджету організації.
Укази Трампа є продовженням його політики щодо виходу з міжнародних угод та організацій, які він вважає неефективними або антиамериканськими. Раніше він ініціював вихід США з:
- Паризької кліматичної угоди,
- Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Підписання указів збіглося з візитом до Вашингтона прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, який неодноразово критикував БАПОР, звинувачуючи агентство в підтримці антиізраїльських настроїв та зв'язках із терористичними групами.
Своєю чергою генеральний комісар БАПОР Філіп Лаццаріні підкреслив, що агентство стало об'єктом "жорсткої кампанії з дезінформації" з метою представити його як терористичну організацію.
Як відомо, США раніше були найбільшим донором БАПОР, надаючи щорічно 300–400 мільйонів доларів. Однак у січні 2024 року адміністрація Джо Байдена призупинила фінансування після того, як Ізраїль звинуватив близько десятка співробітників агентства у причетності до нападу палестинських бойовиків ХАМАС 3 жовтня, що спровокувало війну в секторі Газа.
Пізніше Конгрес США офіційно припинив фінансування БАПОР як мінімум до березня 2025 року. БАПОР надає допомогу, медичні послуги та освіту мільйонам палестинців у секторі Газа, на Західному березі, у Східному Єрусалимі, Сирії, Лівані та Йорданії.
Окрім цього, Трамп наказав провести перевірку міжнародних організацій, які можуть сприяти радикальним або антиамериканським настроям. Держсекретар Марко Рубіо має представити доповідь щодо таких організацій, зокрема ЮНЕСКО. США та Ізраїль вийшли з цієї організації у 2017 році після того, як ЮНЕСКО надала палестинцям статус повноправних членів.
Що відомо про припинення діяльності USAID
Нагадаємо, що 20 січня президент США Дональд Трамп підписав указ, який передбачає тимчасову зупинку всіх програм зовнішньої допомоги на 90 днів. Метою такого рішення є перевірка їхньої відповідності зовнішньополітичним цілям його адміністрації. Зазначається, що указ, підписаний Трампом, залишає за Рубіо або призначеною ним особою право приймати такі рішення після консультацій з Адміністративно-бюджетним управлінням.
29 січня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики розпочав консультації щодо можливості заміщення американської допомоги з європейськими колегами: йдеться зокрема про проєкти, які фінансувались USAID.
Ймовірно, через паузу у фінансуванні проєктів, нормалізація процесів, пов'язана з допомогою, може відбутися за три, чотири, п'ять, а то й шість місяців.
3 лютого стало відомо, що обов'язки керівника Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) відтепер виконує державний секретар Сполучених Штатів Марко Рубіо. Це означає, USAID офіційно переходить під контроль Держдепу США.
Своєю чергою медіамережа "Вікно Відновлення" опублікувала публічне звернення у зв'язку з новими викликами для медіа та громадського сектору та збирає підписи на його підтримку.