Трамп заявив, що хоче отримати українські рідкоземельні елементи в обмін на допомогу від США
Президент США Дональд Трамп заявив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам рідкоземельні мінерали, потрібні для електроніки в обмін на американську допомогу.
Про це повідомляє Agence France Presse, цитує Barrons, пише Рубрика.
"Ми говоримо з ними (Україною і рф, – ред.) просто зараз, ми працюємо над угодами, щоб у нас були гарантії та інші речі. Ми говоримо Україні, що у них є дійсно цінні рідкоземельні метали", – сказав Трамп під час спілкування з журналістами в Овальному кабінеті Білого дому.
За його словами, Європа відстає в допомозі Україні. І це при тому, що між США та Україною океан, а між Європою та Україною його немає. Тож Європа, як зауважив президент, має щонайменше "платити рівну суму" з США.
"Ми шукаємо угоду з Україною, коли вони забезпечать те, що ми даємо їм своїми рідкоземельними металами", – додав Трамп.
Рідкоземельні метали України
Нагадаємо, в Україні зосереджені рідкісні природні ресурси, зокрема графіт, уран, титан і літій.
Нагадаємо, Президент Володимир Зеленський, презентуючи план перемоги у Верховній Раді, заявляв, що Україна готова запропонувати стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту критичних ресурсів, спільного інвестування та використання економічного потенціалу.
Він зазначав, що ідеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це, зокрема, уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які є значною перевагою у глобальній конкуренції, наголошував глава української держави.
Як писало Financial Times, цей пункт був фактично розроблений для Трампа і мав його зацікавити.
Що таке рідкісноземельні елементи?
Це група з 17 хімічних елементів, 14 з яких належать до лантаноїдів, а інші три мають схожі до них властивості. Попри назву, деякі з цих елементів досить поширені в земній корі, наприклад, церій і неодим, але через свою розсіяність і складність видобутку вважаються «рідкісними».
Рідкоземельні елементи важливі для високотехнологічної промисловості. Зокрема, вони використовуються в електроніці, магнітах, акумуляторах, військовій техніці, лазерах, скловиробництві тощо.
Україна володіє значними запасами рідкісноземельних елементів у межах Українського кристалічного щита. Однак Азовське рідкісноземельне родовище, розташоване в Нікольському районі Донецької області, потрапило в окупацію.
За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припадають лише на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.