fbpx
Сьогодні
20:45 01 Лют 2025

Через зміну клімату в Україні незабаром зможуть вирощувати тропічні фрукти

Через глобальне потепління українська аграрна галузь може отримати нові можливості. Зокрема можна буде вирощувати третій урожай зернових та висаджувати субтропічні культури.

Про це в  інтерв'ю "Главкому" розповіла кандидатка географічних наук, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту НАН України Віра Балабух, цитує Рубрика.

Наразі українські аграрії збирають два врожаї зернових – ярові саджають навесні та озимі, які висівають восени. Але поступово з'являється вікно для третього врожаю, каже метеоролог.

"Озимі зараз дуже швидко дозрівають, у деяких регіонах – на місяць раніше, ніж зазвичай. От після їх збирання і можна було б засівати третій урожай. Дехто з фермерів вже так і робить, висаджуючи гречку. Якщо її посадити в червні, після збору перших озимих, то на жовтень вона поспіє, оскільки вересень фактично став ще одним літнім місяцем", – зауважила Балабух.

За її словами, якщо поточні тенденції потепління клімату збережуться, то вже до кінця століття температурний режим, приміром, у Харкові, може бути таким, який є зараз у Криму.

"І на умовній Тернопільщині можна буде вирощувати  субтропічні культури. Але все ж є одна велика проблема – у нас все ще залишається високою кількість вторгнень холодного повітря навесні", – розповіла метеоролог. 

Разом з тим вона зазначила, що в цьому питанні можуть допомогти селекціонери, які вже  вивели нові сорти теплолюбивих рослин, здатних виживати в умовах українського клімату.

Втім та ж таки зміна клімату може призвести до втрати культур, яким навпаки потрібен більш прохолодний клімат.

"На картоплю підвищення температури повітря впливає дуже сильно. В червні, коли картопля починає нарощувати масу, температура ґрунту повинна бути не надто високою, бо картопля просто "спечеться", тобто почне гнити. На українському півдні для вирощування картоплі вже зараз склалися несприятливі умови", – каже Балабух. 

За її словами, під загрозою також перебувають огірки та капуста, які потребують багато вологи.

Нагадаємо, що 2024 рік був найтеплішим за весь період спостережень. Глобальна середня температура поверхні перевищила середню температуру 1850-1900 років на 1,55°C (±0,13°C). Це вперше, коли календарний рік показав таке суттєве перевищення позначки 1,5°C.

Окрім того, з 1980-х років площа земної поверхні, ураженої екстремальною посухою, потроїлася. Минулого року 48% земної поверхні пережили щонайменше один місяць екстремальної посухи, а у 1980-х роках цей показник був 15%.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: