Як етично писати про дітей без батьківської турботи? В Україні випустили посібник

"Рубрика" коротко розповідає, кому допоможуть поради в посібнику та що вони містять.

У чому проблема?

За даними Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, станом на кінець 2024 року в системі інтернатів перебуває понад 26 тисяч дітей. Обізнаність українців про сімейні форми виховання є ключовою для того, щоб кількість дітей, які зараз не мають родинного тепла, зменшувалася. 

"Коли ми в інформаційному полі разом транслюємо цінності та сенси сімейного оточення для дітей, віримо, що більше родин будуть готові прийняти дітей, кому так потрібна турбота дорослих", — говорять у Координаційному центрі з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.

Експерти підкреслюють: від того, як саме говорити та писати на цю тему, залежить, як суспільство буде сприймати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та скільки дорослих будуть готові прийняти дитину у свою родину.

Яке рішення?

Разом з медіа експертами, профільними фахівцями сфери захисту прав дитини, партнерами UNICEF Ukraine та Міністерством соціальної політики України у Координаційному центрі з розвитку сімейного виховання та догляду дітей підготували перелік рекомендацій для написання матеріалів про усиновлення та сімейні форми виховання.

Медіагайд щодо етичної комунікації про дітей, які зростають без турботи батьків, можна знайти на платформі про усиновлення та сімейні форми виховання.

Як це працює?

Посібник "Діти без батьківської турботи. Як коректно писати про усиновлення та сімейні форми виховання" створений для того, щоби допомогти журналістам та комунікаційникам розповідати про усиновлення, сімейні форми виховання дітей і послугу патронату коректно та етично. 

"Для того, щоб кожна дитина зростала в родині, щоб діти-сироти та діти без батьківського піклування, особливо ті, хто перебуває в інституційних закладах, позбулися стигми", — зазначають упорядники посібника.

Презентація медіагайду, листопад 2024. Фото: Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей

В посібнику можна дізнатися, що таке реформа системи догляду та підтримки дітей, ознайомитися з її ключовими меседжами, метою та головними цілями Стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні до 2028 року, а також отримати рекомендації, як писати про реформу з фокусом на інтереси дітей. Зокрема, уникати суб'єктивних суджень та образливих характеристик щодо родин у кризовому стані, натомість підтримувати родини, які переживають труднощі. Говорити про усиновлення та сімейні форми виховання.

Коротко про усиновлення, сімейні форми виховання та патронат розповідається в одному з розділів медіагайду (тут є більше деталей про кожну з форм сімейного виховання). А далі зібрано поради, які допоможуть висвітлювати усиновлення і сімейні форми виховання, зважаючи на найкращі інтереси дитини:

  • Як спілкуватися з дорослими членами родини;
  • Як перевіряти сюжет, текст та фото в процесі підготовки та перед виходом матеріалу;
  • Як використовувати стокові та ілюстративні фото;
  • Як говорити коректно про дітей з інвалідністю, інклюзивність та безбар'єрність;
  • Як спілкуватися з дітьми, які пережили насильство, мають досвід війни, були в окупації та/або пережили депортацію. 

Наприклад, фахівці радять памʼятати, що для підготовки матеріалів, які стосуються насильства над дитиною, не можна брати коментар у дитини. Спілкуватися з дитиною про пережите мають лише психологи та правоохоронці. А на інтервʼю з родиною, яка пережила досвід окупації, не слід одягати будь-що, що нагадує одяг військових — дитина може боятися людей у формі.

Автори посібника наголошують:

"Захист інтересів дітей — головний "фільтр" під час підготовки матеріалу. Ні ваше спілкування з родиною, ані опублікований матеріал не мають нашкодити.

Важливо намагатися прорахувати наслідки публікації не тільки «тут і зараз», але і в тривалій перспективі".

Фото друкованого посібника з його презентації. Джерело: Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей

Також в посібнику можна знайти базові терміни, ідеї для матеріалів, перелік інституцій, до яких можна звернутися за фаховими коментарями та посилання на приклади публікацій, які відповідають критеріям етики та коректності. А наприкінці медіагайда зібрані додаткові посилання на ресурси з питань усиновлення, сімейного виховання та захисту прав дітей.

Ще більше корисних рішень!

Щоб більше громадян України дізналися про способи прийняття дитини в родину, у рамках кампанії "Україна для кожної дитини" створили серію анімованих відеоінструкцій. У цих відео розкрито всі етапи процесу створення різних форм сімейного виховання — від підготовки документів до першої зустрічі з дитиною.

Сюжети відеороликів базуються на реальних історіях і розкривають шляхи, які проходять сім'ї під час усиновлення або оформлення інших форм виховання. Крім детального опису процедур, відео розвіюють міфи та стереотипи про прийомні сім'ї, щоб краще зрозуміти прийняття в родину дітей без батьківського піклування.

Довідка: Кампанію "Україна для кожної дитини" здійснено за підтримки Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Міністерства соціальної політики України, ЄС та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. 

Свіжі дописи

  • Новини

Зеленський взяв участь у заходах з нагоди 80-ї річниці визволення нацистського концтабору Аушвіц-Біркенау

У Польщі Президент України Володимир Зеленський разом зі світовими лідерами та колишніми в’язнями нацистського концтабору… Читати більше

Monday January 27th, 2025
  • Новини

Ізраїль не ініціював передачу Україні російської зброї, яку захопили в Лівані, – Бродський

Посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський спростував інформацію про намір Ізраїлю передавати Україні зброю російського… Читати більше

Monday January 27th, 2025
  • Новини

У Києві пройде аукціон робіт Якова Гніздовського: кошти спрямують на придбання спецтранспорту воїнам ГУР

26 січня у київській книгарні “Сенс” на Хрещатику відкрили виставку робіт Якова Гніздовського “Дванадцять Птахів… Читати більше

Monday January 27th, 2025
  • Новини

У нацпарку на узбережжі Одещини зібрали майже 4 кг мазуту, який, ймовірно, викинуло після аварії російських танкерів

На узбережжі Одещини фахівці національного парку "Тузлівські лимани" зібрали приблизно 4 кілограмів мазуту. Його, ймовірно, викинуло на… Читати більше

Monday January 27th, 2025
  • Новини

Політичне шоу однієї людини: Заява МЗС України щодо так званих “президентських виборів” у Білорусі

Вибори в умовах повного адміністративного контролю і політичних переслідувань, відсутності реальної конкуренції, утисків свободи слова… Читати більше

Monday January 27th, 2025
  • Новини

Рязанський НПЗ призупинив роботу після атак українських безпілотників, – Reuters

Рязанський нафтопереробний завод, який є одним з найбільших у росії, тимчасово зупинив роботу. Це сталося… Читати більше

Monday January 27th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.