“Наша мета — допомогти українським захисникам почуватися частиною бригадної спільноти”: як працює патронатна служба “Хартії”
Про те, як розбудовують патронатну службу бригади "Хартія", бійці якої нині нищать російського ворога на Липецькому напрямку Харківської області, які напрями працюють у службі, а також яку допомогу отримують бійці та їхні родини у новому випуску подкасту "Пліч-о-пліч" розповіла очільниця патронатної служби 13 бригади Нацгвардії "Хартія" Людмила Галичина, пише "Рубрика".
У чому проблема?
Дуже часто бійці, які отримують поранення і потрапляють до шпиталю, потребують додаткової участі. І не завжди рідні мають змогу бути поруч у перші дні після поранення. Тому в деяких бригадах почали створювати патронатні служби.
Очільниця патронатної служби 13 бригади Нацгвардії "Хартія" Людмила Галичина вважає: незважаючи на те, що патронатна служба 13 бригади Нацгвардії "Хартія" працює тільки дев'ять місяців, за цей час зробити вдалося чимало.
Яке є рішення?
"Нині в нас працює два напрями: перший — це супровід поранених; другий — це супровід родини пораненого або загиблого воїна. Ми супроводжуємо бійців від моменту поранення і далі — у лікарнях. Також ми на зв'язку з рідними поранених, за потреби можемо допомогти їм із проїздом та житлом, щоб вони могли цілком зосередитися на підтримці свого рідного. Ми повністю беремо на себе облаштування родини, якщо в цьому є потреба", — розповіла про роботу патронатної служби її очільниця.
Комунікація з медиками — одне з головних завдань
Зокрема, патронатна служба допомагає бійцям "Хартії" комунікувати з медиками.
"І в комунікації, і в усьому іншому наша мета — допомогти українським захисникам почуватися частиною бригадної спільноти. Щоб військовослужбовці знали: навіть коли їх поранили, вони не випадають із цієї спільноти, а так само залишаються частиною бригади, бригада про них піклується і чекає їх повернення", — пояснила Людмила Галичина.
За її словами, робота патронатної служби не зводиться суто до навідування і спілкування з пораненим воїном чи його рідними. У службі вибудовують системний процес розв'язання проблемних питань.
Як це працює?
"Ми маємо бути службовцями, які допомагають бійцям якісно видужати, якщо це поранені; якщо, на жаль, боєць загинув, ми робимо все можливо, щоб його гідно поховали. Якщо це родини, ми надаємо їм усю допомогу й підтримку, консультуємо стосовно документів та інших запитів", — зазначила представниця патронатної служби.
Представники патронатної служби навідують бійця
Комунікація з пораненим починається у шпиталі першої ланки, куди людина потрапляє зі стабілізаційного пункту. Протягом доби представники патронатної служби зобов'язані навідати воїна. Вони відвідують усіх поранених незалежно від тяжкості поранення, а за потреби дають "пакунок пораненого".
"Загалом ми намагаємося особливо не втручатися ні в механізм медичної евакуації, ні в процес лікування, тому що ми не є лікарями. Ми координуємо цей процес. Тобто якщо ми бачимо проблеми в комунікації лікаря з пацієнтом, то можемо піти поговорити. Якщо ми бачимо, що потрібна спеціалізована допомога й наразі медична евакуація не передбачає переміщення пацієнта у спеціалізовану лікарню, ми домовляємося про це й переводимо його туди, де виконають спеціалізоване оперативне втручання. Але ми довіряємо лікарям і закликаємо бійців довіряти їм", — сказала Людмила Галичина.
Що далі?
У побудові власної патронатної служби бригада "Хартія" наслідувала патронатну службу "Янголи Азову". Іще й досі представники "Янголів Азову" навчають і підтримують колег.
Але, на відміну від патронатної служби "Янголи Азову", у якій за кожним бійцем закріплено медичного координатора, у "Хартії" медичні координатори працюють у містах, де перебуває найбільша кількість поранених воїнів бригади. Станом на сьогодні такі координатори працюють у Харкові, Києві, Львові, Чернігові й Чернівцях.
Окрім того, у бригаді працюють психологічна й капеланська служби, а на етапі формування — служба ідеологічного виховання. У складі цієї служби разом із побратимами працюватиме історик та журналіст Вахтанг Кіпіані.
Нагадаємо, що якість та доступність стоматологічної допомоги для військовослужбовців Збройних сил України буде покращено. Міністерство оборони та громадська організація "Дентал Фронт" уклали меморандум про співпрацю, який передбачає спільні зусилля з впровадження нових стандартів і технологій у цій сфері.