Пентагон: указ Трампа призупинити міжнародну допомогу не стосується військової підтримки України
Журналісти дістали підтвердження від Пентагону, що указ президента США Дональда Трампа про призупинення на 90 днів всієї міжнародної допомоги не впливає на програми військової підтримки України. В українському Міністерстві закордонних справ запевняють, що допомога від США і надалі надходить.
Про це заявили в четвер у Пентагоні Українській службі Голосу Америки, та про це сказав речник МЗС Георгій Тихий під час брифінгу.
Щодо тих сум, які не встигли використати з програм колишнього президента Джо Байдена, речник закликав дочекатися, "як відбуватиметься контакт між українською та американською сторонами".
Водночас він запевнив, що "можна розв'язати всі питання" і що підтримка України — це стратегічна мета для США.
Тим часом "Голос Америки" з посиланням на Міністерство оборони США пише, що безпекова допомога Україні не підпадає під обмеження указу Трампа про іноземну допомогу. Він, мовляв, стосується лише програм розвитку, а не військової підтримки.
"Допомога у сфері безпеки Україні не підпадає під обмеження недавнього указу про іноземну допомогу, оскільки він стосується лише програм розвитку, а не військової підтримки", – зазначили в Міноборони США.
Крім того, цей указ не впливає на постачання зброї зі складів США за програмою PDA, яке оголосив Джо Байден і яке не витратили або лише запланували.
Нагадаємо, Presidential Drawdown Authority — президентське розпорядження про скорочення коштів, яке дозволяє президенту США передавати оборонні товари та послуги із запасів США у відповідь на надзвичайні ситуації. Із загального пакета допомоги Україні на 60 млрд доларів PDA охоплювало 7,8 мільярда доларів.
У Центрі протидії дезінформації пояснили, що указ стосується лише програм розвитку, які охоплюють діяльність агентств ООН, миротворчі ініціативи, підтримку біженців тощо.
Україна ж отримує військову допомогу через інші програми:
- Presidential Drawdown Authority (PDA);
- Ukraine Security Assistance Initiative (USAI);
- Foreign Military Financing (FMF).
За словами голови ЦПД Андрія Коваленка, указ президента США цих програм не зачіпає.
А в Defence Express пояснювали, що конкретно на військову допомогу для України указ Трампа не впливає, але може зачепити будь-які інші види допомоги — зокрема, допомогу через USAID для відновлення пошкодженої інфраструктури.
Нагадаємо, що 20 січня президент США Дональд Трамп підписав указ, який передбачає тимчасову зупинку всіх програм зовнішньої допомоги на 90 днів. Метою такого рішення є перевірка їхньої відповідності зовнішньополітичним цілям його адміністрації.
У документі зазначається, що допомога іншим державами "сприяє дестабілізації світового миру, просуваючи ідеї в іноземних країнах, які прямо протилежні гармонійним і стабільним відносинам як всередині країн, так і між ними".
Також там вказується, що "індустрія і бюрократія іноземної допомоги не відповідають інтересам Америки, а в багатьох випадках суперечать американським цінностям".
Відтак Трамп заявив, що "жодна подальша зовнішня допомога Сполучених Штатів не буде надаватися у спосіб, який не буде повністю узгоджений із зовнішньою політикою президента Сполучених Штатів".
Остання допомога від США
Нагадаємо, що 9 січня Сполучені Штати Америки виділяють Україні новий пакет військової допомоги на 500 млн доларів.
Це останній пакет допомоги Україні, який оголошує чинна адміністрація Джо Байдена перед приходом команди Дональда Трампа до влади.
Таким чином ще близько 3,8 млрд доларів на програму PDA залишаться невикористаними, попри обіцянки Білого дому витратити усю суму до кінця каденції Байдена.
Як повідомили у Пентагоні, ці кошти перейдуть в розпорядження Дональда Трампа після його інавгурації 20 січня.
У Пентагоні зазначили, що нова адміністрація Дональда Трампа зможе використати їх на підтримку України, якщо вирішить це зробити.