Reuters: повернення українських біженців додому може завдати шкоди економікам Східної Європи

Країни Центральної та Східної Європи можуть зіткнутися з новими економічними труднощами після завершення війни в Україні та підписання мирної угоди з Росією. Основною проблемою стане повернення значної кількості українських біженців додому, що створить дефіцит робочої сили та спричинить економічний тиск на ринки праці цих країн.

Про це пише Reuters.

За останні два роки понад 4,3 мільйона українців знайшли прихисток у країнах ЄС, зокрема в Польщі, Чехії та Угорщині. Вони зробили вагомий внесок в економічне зростання цих держав, заповнюючи вакансії на ринках праці.

Згідно з даними Євростату, найбільше українців залишилося у Польщі (22%) та Чехії (9%). Однак завершення війни може призвести до масового повернення українських біженців.

За прогнозами Райффайзен Банк Інтернешнл, економічне зростання в Центральній і Східній Європі у 2023 році було вищим за єврозону (2,2% проти 0,8%), але відтік робочої сили може уповільнити цей прогрес.

"Частина економічного успіху в багатьох країнах пов'язана з українцями, які переїхали туди протягом останніх двох років", – зазначає голова напрямку Австрії та Центральної та Східної Європи у компанії J. Safra Sarasin Крістіан Петтер.

Рівень безробіття в Польщі знаходиться на найнижчому рівні за весь час, що змусило роботодавців підвищити заробітну плату минулоріч до 10%. А уряд Чехії прогнозує нестачу робочої сили найближчим часом, що може відбуватися і в інших країнах регіону.

"Зараз, коли війна, сподіваюся, закінчиться, звичайно, є велика ймовірність, що ці люди повернуться в Україну і залишать прогалину на ринках праці, таких як у Празі, Братиславі, у Варшаві, і буде новий виклик, який потрібно вирішити", – каже Петтер,

Проблема полягає в тому, що значна частина економічного зростання в цих країнах, таких як Польща, Чехія та Угорщина, була забезпечена робочою силою з України. Втрати цих працівників можуть спричинити дефіцит робочої сили, що безпосередньо вплине на ринки праці та інфляційні процеси.

За словами директорки Європейського банку реконструкції та розвитку для Центральної та Південно-Східної Європи Шарлотти Руе, повернення значної частини українських мігрантів додому погіршить демографічну ситуацію в цих країнах, що вже стикаються з низьким рівнем безробіття.

"Демографія – це ризик, і він погіршиться після завершення війни в Україні, тому що частина цих українців повернеться додому", зазначила вона.

Опитування, проведене центральним банком Польщі у листопаді 2024 року, показало, що у разі завершення війни:

  • 59% українських біженців планують повернутися в Україну.
  • Серед довоєнних мігрантів цей показник становить 34%.

Ці дані свідчать про ймовірний масовий відтік українських працівників з Європи, що може значно вплинути на економіку регіону.

Обіцянка обраного президента США Дональда Трампа припинити війну між росією та Україною після вступу на посаду викликає дискусії щодо післявоєнного майбутнього. Однак, за словами радників Трампа, до укладення перемир'я залишаються місяці.

Нагадаємо, що у Сполучених Штатах Америки ухвалили рішення про продовження статусу тимчасового захисту (Temporary Protected Status, TPS) для громадян України ще на 18 місяців.

Тимчасовий захист для українських біженців в інших країнах

Нагадаємо, що тимчасовий механізм захисту для українців, що шукали прихистку від повномасштабної війни на території Євросоюзу, запрацював в багатьох країнах 4 березня 2022 року.

31 грудня стало відомо, що Велика Британія надала притулок понад 300 тисячам українців, які через повномасштабне вторгнення росії змушені були залишити свою країну.

Також 21 грудня Палата депутатів, нижня палата парламенту Чехії схвалила в третьому читанні збір законів Lex Ukraine VII, які дозволяють продовжити тимчасовий захист шукачів притулку з України ще на рік.

Варто додати, що 25 червня Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для понад 4 мільйонів українців, які знайшли прихисток в ЄС від російської агресії.

Відомо що у низці європейських країн українцям виплачуватимуть до 5300 євро за дострокове повернення додому.

Свіжі дописи

  • Новини

На Вовчанському напрямку єгері-штурмовики відбили атаку ворога та взяли в полон 6 російських окупантів

На Вовчанському напрямку єгері-десантники 71-ї окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ успішно відбили штурм російських… Читати більше

Saturday January 18th, 2025
  • Новини

Уже четверта медаль для України: біатлоніст Борковський здобув у спринтерських перегонах бронзу Універсіади-2025

У спринтерській гонці на зимовій Універсіаді-2025, що проходить в італійському Турині, український біатлоніст Богдан Борковський… Читати більше

Saturday January 18th, 2025
  • Новини

Правоохоронці оголосили підозру у державній зраді колишньому депутату Новинському

Колишньому депутату "Опозиційного блоку" та "Партії регіонів" Вадиму Новинському за матеріалами СБУ та ДБР правоохоронці… Читати більше

Saturday January 18th, 2025
  • Новини

Міжнародну премію Freedom Award 2024 отримали письменник Асєєв та очільниця Кримської правозахисної групи Скрипник

Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник та український письменник, журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв стали… Читати більше

Saturday January 18th, 2025
  • Новини

Унаслідок ракетного удару в Запоріжжі пошкоджений собор УПЦ МП

Унаслідок ранкової атаки 18 січня у Запоріжжі було пошкоджено релігійний заклад. Йдеться про Свято-Андріївський кафедральний… Читати більше

Saturday January 18th, 2025
  • Новини

До всесвітнього переліку спадщини, яка потребує збереження, вперше внесли Місяць

Уперше локація за межами Землі, а саме Місяць, була включена до списку вразливих об’єктів Світовим… Читати більше

Saturday January 18th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.