В Україні планують забезпечити безоплатну вакцинацію від вірусу папіломи дівчаток 12-13 років
В Україні планують забезпечити безоплатну вакцинацію від вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12-13 років. Це ініціатива Міністерства охорони здоров'я України спрямована на запобігання розвитку раку шийки матки та інших ВПЛ-асоційованих захворювань.
Про це розповів заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, повідомляє Медіацентр Україна.
Чиновник пояснив, що вакцина від папіломи дозволяє захистити дітей, а потім вже й дорослих людей від типів раку, викликаних онкогенними типами вірусів. Зокрема, допоможе уберегтися від раку шийки матки.
Чому саме 12-13 років?
За словами заступника міністра охорони здоров'я та головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, вакцинація в цьому віці є найбільш ефективною. Дані клінічних досліджень свідчать, що:
- у віці 12-13 років вакцинація знижує ризик захворюваності на 87%;
- у старшому віці ефективність зменшується до 60% і нижче.
"Якщо подивитися на відсотки, то це 87% у цій віковій групі [12-13 років]. Якщо подивитися далі, тобто у старшому віці, то це, відповідно, 60% і трохи більш як 30%. Тому, в проєкті наказу зараз пропонується вакцинація дівчат віком 12-13 років", розповів посадовець
Вакцинацію для дівчат старшого чи молодшого віку можна буде отримати за власні кошти, оскільки державна програма охоплює лише вікову групу 12-13 років.
Досвід інших країн
Клінічна онкологиня Вероніка Пацко відзначила позитивний досвід країн, які вже впровадили такі програми, зокрема Великої Британії, Австралії та Тайваню. Після початку кампаній по вакцинації захворюваність на ВПЛ-асоційовані захворювання (не лише рак, а також передракові стани), суттєво знизилася, і, відповідно, знизилася смертність від цих захворювань.
"Тому в нас є дуже чіткі приклади на мільйонах людей, які показують те, що така вакцинація є ефективним методом профілактики цього захворювання", наголосила вона.
Важливість вакцинації
Вірус папіломи людини є одним з основних факторів розвитку онкогенних захворювань, зокрема раку шийки матки. Запровадження програми вакцинації має потенціал суттєво покращити показники здоров'я серед жіночого населення України.