Так вважає генеральний секретар НАТО Марк Рютте, заявивши про це на засіданні комітету Європейського парламенту 13 січня 2025 року.
Як заявив очільник військового блоку, він дуже стурбований безпековою ситуацією у Європі.
"Ми не у стані війни, але й не у стані миру", – зазначив він.
Генсек НАТО наголосив, що для того, щоб захистити своїх людей і свій спосіб життя союзники мають невідкладно інвестувати більше в оборону та оборонне виробництво та ефективність процесів, а також підвищувати стійкість своїх суспільств і критичної інфраструктури.
Водночас Рютте привітав досягнення багатьма країнами НАТО рівня витрат на оборону у 2% ВВП у 2024 році, але зазначив, що цього рівня вже недостатньо для майбутніх викликів.
"Щоб ми були у безпеці у наступні роки, союзникам доведеться витрачати набагато більше, ніж 2%… Більше витрат на оборону – це означає менше витрат на інші пріоритети. Але від цього може дуже залежати наше майбутнє", – підкреслив він.
З його слів, для забезпечення безпеки на наступні 4-5 років потрібні значно більші інвестиції.
"2% вже недостатньо. Ми у безпеці зараз, але не будемо у безпеці через 4-5 років. Якщо ми цього не зробимо – доведеться діставати підручники з російської мови або їхати у Нову Зеландію", – напівжартома сказав генсек НАТО.
Нагадаємо, раніше Рютте заявляв, що союзникам доведеться думати про вищі за 2% ВВП витрати на оборону незалежно від "фактора Трампа", оскільки поточного рівня витрат у майбутньому буде недостатньо для того, щоб почуватись у безпеці.
Рютте вчергове повторив, що бачить великий внесок першого президентства Трампа у тому, що зараз більшість країн Альянсу вже досягли витрат на рівні 2% ВВП або більших – до чого згодом додався стимул у вигляді повномасштабної війни росії проти України.
"Але справа не тільки у Трампі. Я твердо переконаний, і знаю, що такої ж думки багато союзників: 2% – це просто недостатньо. Недостатньо, якщо ми у довгостроковій перспективі хочемо забезпечувати стримування на такому рівні, як зараз.
На цей момент цього достатньо – ми можемо захищатися і не має знайтися охочих нападати на нас. Але я б хотів, щоб так було і через 4-5 років. Тож такі дебати у нас будуть", – сказав Марк Рютте.
Що відомо про зростання витрат на оборону серед країн НАТО
Нагадаємо, що у липні 2024 року чинний тоді генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про нарощування співробітництва з Україною. Зокрема йдеться про нарощування здатності України самостійно виробляти снаряди та зброю, але й не тільки.
Тоді керівник НАТО нагадав, що 10 років тому під час саміту в Уельсі, коли союзники ухвалили рішення про збільшення оборонних витрат, лише три країни витрачали 2% ВВП на оборону. Нині вже 23 країни досягли цього показника, а деякі – й перевершили. Решта країн Альянсу зобов'язалися довести оборонні видатки до 2% ВВП невдовзі, оскільки це вже розглядається як мінімальний поріг.
Також Європа починає змінювати свій підхід щодо підтримки України. Оскільки ЄС не в змозі поставити всю необхідну зброю та боєприпаси, блок переходить до інвестицій у військову промисловість нашої країни.
Як повідомлялось, Данія створила фонд для фінансування виробництва зброї в Україні. Він об'єднав інвестицій різних країн, щоб розширити та прискорити виробництво.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України (UDCG) 9 січня в Рамштайні домовилися зустрітися наступного… Читати більше
Українка Олена Гром зі світлиною під назвою «Олена» стала фотографом року за версією організації Los… Читати більше
Вірменія та Сполучені Штати Америки у вівторок, 14 січня, підписали документ про стратегічне партнерство. Про… Читати більше
Здоровье желудочно-кишечного тракта играет важнейшую роль в общем самочувствии человека. Правильное питание, здоровые привычки и… Читати більше
Міністр оборони України Рустем Умєров провів переговори з міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом, який прибув… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський під час розмови з командувачем Повітряних сил ЗСУ доручив не зменшувати… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.