У Києві школярі отримали $25 000 на втілення власних соціальних проєктів
У межах програми UActive від благодійного фонду savED підлітки Київщини та Чернігівщини отримали фінансування на власні проєкти змін у громадах, що постраждали від війни. Команди школярів продовжать їх реалізовувати за підтримки благодійників.
Про це пише "Рубрика" із посиланням на БФ "savED".
До цього протягом 15 тижнів підлітки проходили навчальну частину програми UActive, опановували знання та навички проєктного менеджменту, розпрацьовували ідеї соціально корисних проєктів для власних громад, щоб представити їх на фінальній презентації.
Різноманіття цьогорічних проєктів концентрується навколо ініціатив облаштування просторів для молоді — це освітні спейси, молодіжні центри, також спортивні зали або облагороджені простори в селі, як-то парки, тощо. Це вкотре демонструє: підлітки прагнуть задовольнити базові інфраструктурні потреби своїх шкіл та громад, аби мати безпечне, комфортне і естетичне місце, де можна спільно проводити час.
Приміром, школярі з деокупованої прикордонної Городнянської громади на Чернігівщині представили ідею створення молодіжного простору для проведення кіноклубу.
"Ми з однокласниками пробули 39 днів у окупації. Після всього, що було, багато хто досі у пригніченому стані. Нам хочеться мати можливість десь збиратися разом і проводити цікаві заходи. Бо поки що ми частіше в телефонах сидимо, ніж бачимося", — каже 17-річний школяр Комзол Іван.
Усього свої проєкти для громад Чернігівщини та Київщини презентували 10 команд, а це 100 підлітків, з якими працювали 10 менторів програми. Загальна сума коштів, яку отримали школярі на реалізацію ініціатив, — 25 000 доларів.
Оцінювали ідеї школярів представники ініціаторів програми — співзасновниця фонду savED Ганна Новосад та Грант Пілер, регіональний менеджер Spirit of America. А також запрошеними членами журі стали менеджерка з управління грантами у фонді "RAZOM" Марічка Погорілко, засновник мистецького проєкту "МУР" Олександр Хоменко та випускники першої хвилі UActive з Чернігівщини та Київщини. Надихнути та підтримати школярів-учасників під час презентації проєктів прийшов громадський діяч і волонтер Сергій Притула.
KONTENTA: як працює мережа студій аудіовізуального контенту, де підлітки можуть створювати свій продукт
У результаті журі обрали 5 із 10 команд, які отримали фінансування від партнерів програми — по 5000 доларів на втілення проєкту.
Одна з команд, яка отримала кошти, втілюватиме проєкт створення гуртка 3D-друку для покращення екологічної ситуації в рідному селі Шпитьки на Київщині. Із переробленого пластику підлітки виготовлятимуть екобаки. Члени команди кажуть, що перейнялися ситуацією із забрудненням громади після того, як та була на лінії вогню під час вторгнення РФ у 2022 році.
"Нам цей проєкт дав можливість згуртуватися, навчитися не лише мріяти, а і втілювати ідеї. Тепер з фінансуванням будемо робити нашу громаду чистішою і сподіваємося, що слідів війни у нашому селі також позбудемося одного дня", — каже 16-річна школярка Дар'я Шамич.
За словами школярів, досвід війни та окупації сильно вплинув на бажання змінювати власні громади. Так, після пережитого в рідному селі учні Загальцівського ліцею на Київщині почали активну волонтерську роботу – від зборів пластику і сміття для переробки до висадки дерев у пам'ять про Героїв. А у 2024-му школярі взяли участь у програмі UActive у складі команди "Двіж" та отримали фінансування на створення громадського простору для всіх жителів у центрі села на базі парку. "У нас росіяни розбомбили основне приміщення школи та влучили в дитячий садок. І зараз немає де посидіти з друзями навіть. Але тепер будемо робити парк в центрі села, у нас там будуть і гуртки, і спортивні та відпочинкові зони. І село наше оживе", — ділиться 16-річний Владислав Мариніч з Загальців.
Ще дві команди — з Авдіївського ліцею та Вихвостівської гімназії на Чернігівщині — отримали сертифікати на створення освітніх центрів "Вуликів" від savED та партнерів у своїх громадах.
"Мета нашої програми — це виховати покоління лідерів, які будуть вкладатися в розвиток своєї країни вже зараз. Це не лише про надання фінансування на їхні ідеї. Це про створення спільноти, яка в подальшому разом із нами змінюватиме свої громади. Після програми ми активно співпрацюємо із ними, а вони відчувають, що мають вплив, і їх готові слухати голови громад та організацій", — каже лідерка програми UActive Христина Кащук.
Нагадаємо, перший всеукраїнський форум урбанруху "У міста є Я" зібрав підлітків із 16 міст України для захисту проєктів з покращення міського середовища. Понад 350 школярів пройшли тримісячне навчання з урбаністики, після чого представили свої ініціативи на пітчингу перед журі.
Раніше "Рубрика" розповідала, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читайте докладніше про це в нашому матеріалі ""Захотілося практично допомогти країні": як підлітки створюють інновації для розмінування України".