Верховна Рада підтримала законопроект про базову військову підготовку
Верховна Рада на засіданні 9 січня ухвалила законопроект №12076 Про зміни до Закону "Про військовий обов'язок і службу".
За його даними, таке рішення підтримали 298 нардепів.
"Тут пройшла важлива правка: Жінки-добровольці перед базовою підготовкою беруться на військовий облік призовників за власним бажанням", – зазначив парламентар.
Водночас згідно з законопроектом, проходження цієї підготовки для жінок є добровільним, як і військовий облік для них.
Також у документі вказано, що з 2025 року строкову службу буде скасовано, а натомість запроваджено базову загальновійськову підготовку.
Варто зауважити, що цей вид служби буде обов'язковим для чоловіків, придатних до служби за станом здоров'я.
Генштаб показав, як українські військові проходять базову загальновійськову підготовку у Британії
Базова підготовка стартує 1 вересня 2025 року й проходитиме:
- для студентів закладів вищої освіти – у самих закладах або установах зі специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських;
- для громадян, які вперше планують вступити на державну службу, службу в органах місцевого самоврядування чи прокуратуру, а також для всіх охочих – у навчальних центрах Збройних Сил України.
Нагадаємо, закон про мобілізацію, який став чинним 18 травня, пропонує замінити строкову службу на базову загальновійськову підготовку. Її метою згідно з документом є здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Як повідомлялось, Кабінет Міністрів ухвалив постанову, згідно з якою відтепер студентів-чоловіків, котрі відмовляться проходити базовий військовий вишкіл, можуть відраховувати з навчальних закладів.
Згідно з документом, практичну підготовку в межах вишколу повинні будуть пройти всі чоловіки які здобувають вищу освіту за денною або дуальною формою і які досягли 18-річного віку.
Винятками будуть лише ті, хто:
- визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби;
- до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
- вже проходили військову службу;
- мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.
Якщо ж придатний до військової служби студент відмовиться від проходження практичної підготовки базового вишколу, то це буде підставою для його відрахування із закладу освіти.
Студентки також можуть проходити військовий вишкіл, однак для них він буде необов'язковим, тобто долучитися до нього вони зможуть за бажанням.
Як повідомлялось, в Україні вступ на контракт до аспірантури не передбачатиме відстрочку від мобілізації, як це було раніше.
Окрім того, Верховна Рада ухвалила в цілому урядовий законопроєкт щодо обліку під час підготовки призовників.