Уперше в Україні військовому встановили стимулятор спинного мозку для боротьби з болем
Столична лікарня "Феофанія" успішно провела тестову імплантацію програмованого нейростимулятора спинного мозку (Spinal Cord Stimulation, SCS) для військового з важким нейропатичним болем. Це інноваційний метод лікування, який забезпечує ефективне зменшення болю, коли інші способи терапії є недостатньо дієвими.
Про це повідомляють представники "Феофанії", пише Рубрика.
Яке рішення?
Як розповіли медики, імплантація стимулятора спинного мозку (SCS) — це сучасний метод лікування хронічного болю, який використовується, коли інші способи терапії виявляються недостатньо ефективними. Процедура передбачає встановлення електродів в епідуральний простір.
"Професіоналізм і чудова командна робота лікарні "Феофанія" по лікуванню хворих із болем, внаслідок бойової травми, приносять свої результати. SCS додалась до тієї великої кількості методів лікування больового синдрому, які застосовуються на цей час для лікування поранених у "Феофанії". Наша команда приєдналася до тієї професійної когорти @Vadym Biloshytsky, яка вже виконувала дані втручання для поранених захисників", наголосили у лікарні.
Як це працює?
Медики повідомили, що операція тривала дві години під місцевою анестезією, аби пацієнт залишався у свідомості й міг описувати свої відчуття. Нейрохірурги точно розташували електроди в епідуральному просторі хребтового каналу, а їхній вплив налаштували відповідно до реакції пацієнта.
"Під час тестової імплантації Spinal Cord Stimulation використовувалась місцева анестезія, щоб пацієнт залишався у свідомості. Під рентген контролем, через невеликий розріз на шкірі, лікарі імплантували в епідуральний простір хребтового каналу електроди для електричної стимуляції спинного мозку — тестової нейростимуляції.
Після розміщення електродів пацієнт відчував дію імпульсів та повідомляв лікарям про свої відчуття, характер та силу болю. Під час операції лікарі налаштували параметри стимуляції для досягнення максимального ефекту а, виведений назовні електрод, приєднали до зовнішнього електричного джерела", пояснили лікарі.
Що таке SCS і як він працює?
- Механізм дії: Технологія ґрунтується на "ворітній теорії болю". Нейростимулятор блокує больові сигнали, замінюючи їх тактильними, завдяки чому больові відчуття зменшуються або зникають.
"За допомогою нейростимулятора, електричні імпульси передають "небольовий", тактильний сигнал до центральної нервової системи, чим "зачиняють ворота" для проведення інформації про подразник, який і викликає біль.
Яскравою аналогією є ситуація: коли людина вдаряється і починає автоматично розтирати місце удару. Розтирання, у цьому випадку, стимулює тактильні рецептори й перекриває відчуття болю. Методика SCS дозволяє зменшити інтенсивність болю, або й повністю його усунути", пояснюють у лікарні.
Наразі, пацієнт почувається добре. Тестова постановка стимулятора спинного мозку (SCS) була ефективною для військового.
"Больові відчуття майже зникли. Готуємось до наступного етапу лікування – імплантації постійних електродів та підшкірної імплантації нейростимулятора. Після імплантації, лікарі зможуть коригувати налаштування стимуляції залежно від стану пацієнта", додали медики.
Лікарі зауважили, що у повсякденному житті пацієнт сам керуватиме нейростимулятором, маючи невеличкий пульт.
Операція виконувалась у рамках державної програми: стимулятори закуплено за кошти державного бюджету для поранених захисників.
Лікарі "Феофанії" пройшли навчання у колег з Mayo Clinic, що дозволило впровадити сучасний метод лікування в Україні.
Нагадаємо, що українські лікарі упродовж одинадцяти місяців 2024 року провели 467 операцій з трансплантації органів.