Уперше за 20 років витрати Чехії на оборону досягли цільового показника на рівні 2% ВВП
Чеський уряд офіційно виконав своє зобов'язання витрачати щонайменше 2% ВВП на оборону, що відповідає стандартам НАТО. У 2024 році Міністерство оборони Чехії виділило 166,8 мільярда чеських крон (приблизно 6,6 мільярда євро), що становить 2,09% ВВП країни.
Про це пише Euractiv.
У виданні зауважили, що ця заява прозвучала напередодні інавгурації Дональда Трампа на другий президентський термін після його критики на адресу європейських союзників НАТО щодо недостатнього фінансування оборони.
Як повідомляють в Euractiv, серед тридцяти двох країн-членів НАТО вже щонайменше 24 досягли цільового рівня витрат у 2% ВВП, що є суттєвим зростанням порівняно з лише шістьма країнами у 2021 році.
Своєю чергою Чехія у 2024 році виділила на оборону 166,8 мільярда чеських крон (близько 6,6 мільярда євро), що становить 2,09% ВВП відповідно до макроекономічного прогнозу, виконавши зобов'язання на рік раніше, ніж планувалося.
"Вперше за 20 років Чеська Республіка виконає своє союзницьке зобов'язання витрачати на оборону щонайменше 2 відсотки ВВП", написала на своїй сторінці в соціальній мережі X міністерка оборони Яна Чернохова.
Вона також підкреслила важливість нових правових гарантій, запроваджених у 2023 році. Згідно з новим законом, видатки на оборону закріплені на мінімальному рівні 2% ВВП.
"Водночас у новому законі про фінансування оборони Чеської Республіки ми закріпили витрати на оборону у 2023 році на мінімальному рівні 2% від ВВП. Ми даємо обороні те, що вона повинна була мати вже давно", сказала вона.
Důležitá zpráva!‼️ Plním svůj slib. ✅
Česká republika prvně po 20 letech splní svůj alianční závazek vydávat na obranu minimálně 2 % HDP. 🇨🇿
Vyplývá to z výsledku čerpání rozpočtu v roce 2024 a z posledního odhadu HDP. Vláda @P_Fiala tak v této věci naplnila své programové…
— Jana Černochová (@jana_cernochova) January 6, 2025
Міністерка оборони також наполягає на тому, що оборонний бюджет повинен бути збільшений "в майбутньому", оскільки 2% ВВП слід розглядати як "підлогу, а не стелю".
Втім, опозиція висловила сумніви щодо прозорості таких витрат. Колишній міністр оборони Любомир Метнар закликав пояснити, на що саме були витрачені кошти, особливо в грудні 2024 року, і чи вони спрямовувалися на модернізацію, чи безпосередньо військовослужбовцям.
Остаточна оцінка витрат НАТО очікується у другому кварталі 2025 року, коли буде перевірено методологію та офіційні дані. Міністр фінансів Збинек Станжура, однак, висловив упевненість, що Чехія виконала всі вимоги НАТО, і її витрати на оборону перевищили 2% ВВП.
"На цей час ми можемо з упевненістю сказати, і нам не потрібно турбуватися, що методологічна перевірка виявиться поганою, що Чеська Республіка виконала свої союзницькі зобов'язання. Витрати на оборону у 2024 році перевищили 2% ВВП", – сказав він.
Україна готується створювати "Трембіту" та інші боєприпаси великої дальності глибокого ураження, – The Telegraph
Нагадаємо, що у липні 2024 року генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про нарощування співробітництва з Україною. Зокрема йдеться про нарощування здатності України самостійно виробляти снаряди та зброю, але й не тільки.
Тоді керівник НАТО нагадав, що 10 років тому під час саміту в Уельсі, коли союзники ухвалили рішення про збільшення оборонних витрат, лише три країни витрачали 2% ВВП на оборону. Нині вже 23 країни досягли цього показника, а деякі – й перевершили. Решта країн Альянсу зобов'язалися довести оборонні видатки до 2% ВВП невдовзі, оскільки це вже розглядається як мінімальний поріг.
Також Європа починає змінювати свій підхід щодо підтримки України. Оскільки ЄС не в змозі поставити всю необхідну зброю та боєприпаси, блок переходить до інвестицій у військову промисловість нашої країни.
Як повідомлялось, Данія планує створити фонд для фінансування виробництва зброї в Україні. Він об'єднає інвестицій різних країн, щоб розширити та прискорити виробництво.