Мазут із затонулих російських танкерів вже досягнув кримських курортів
Аварія російських танкерів "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239" у Керченській протоці 15 грудня призвела до масштабного забруднення Чорного моря мазутом марки М100. Подія вже спричинила серйозні наслідки для екосистеми, зокрема загибель китоподібних та птахів. їхня смерть найімовірніше повʼязана з розливом мазуту, який вже досягнув Феодосії, Алушти й Судака.
Про це повідомляє російський науково-екологічний центр порятунку дельфінів "Дельфа" та видання "Агентство" з посиланням на еколога Георгія Каваносяна.
Станом на 4 січня мазут досягнув узбережжя популярних курортів Криму: Феодосії, Алушти, Судака та мису Такіль. Також він поширився від Партеніту до Судака.
Як зауважив Каваносян, на супутникових зображеннях, імовірно, видно саме поверхневе забруднення на цих ділянках. Чи є мазут у районі цих курортів і на глибині — наразі незрозуміло.
Адже мазут марки М100 взимку твердне та опускається на дно. Очікується, що влітку він почне підійматися на поверхню, коли температура води прогріється до +25°C. Адже глибина прибережної території біля Анапи та південної частини Керченського півострова не досягає 20 метрів.
Які наслідки від виливу мазуту на сьогодні
- Проблеми птахів: на узбережжі Грузії (селище Уреки) знайдено забрудненого мазутом птаха. Хоча це не підтверджує поширення забруднення до Грузії, адже птахи можуть долати до 300 км від місця аварії
- Забруднення пляжів: у Севастополі окупаційна влада повідомила, що вже зібрали 18 тонн ґрунту, забрудненого мазутом. Місто є найзахіднішою частиною південного узбережжя Криму.
- Смерть китоподібних: зоозахисники зафіксували щонайменше 32 випадки загибелі китоподібних. Найбільше постраждали азовки, які є вразливими до змін у довкіллі. Стан тіл свідчить, що більшість тварин загинули протягом перших 10 днів після аварії. Зараз у Чорному морі не сезон викидів, тому така кількість загиблих тварин — нетипово велика.
Дії зоозахисників
Зоозахисники кажуть, що найближчими місяцями кількість викидів китоподібних може збільшитись. Наразі для них організовують стаціонари, щоб надавати тривалу допомогу.
Окрім того, екологи організували моніторинг у морі живих дельфінів — спостерігають за їхньою поведінкою та мазутними забрудненнями, яких в морі багато. За словами зоозахисників, є протяжні ділянки, де мазут плаває грудками в товщі води, а нафтова плівка — на поверхні.
Оцінка ситуації з боку України
Міністр екології Світлана Гринчук підтвердила масштаб розливу нафтопродуктів і забруднення південного узбережжя Криму. Як повідомили очільниця відомства, на знімках супутника Sentinel-1 від 31 грудня було зафіксовано нафтові плями:
- площею 10 км² поблизу входу до Керченської протоки з боку Чорного моря;
- площею 3 км² виявили на південь від мису Опук.
Значна кількість мазуту досягла південного узбережжя Криму. Окрім китоподібних, є інформація про постраждалих птахів у містах Коктебель, Алушта, Гурзуф та в районі Анапи.
Також Світлана Гринчук повідомила, що загалом за майже три роки повномасштабного вторгнення рф в Україну вже зафіксовано понад 7100 випадків завдання шкоди довкіллю. Сума збитків перевищує 3 трлн грн.
Що відомо про аварію російських танкерів
Нагадаємо, що через погані погодні умови у Чорному морі поблизу Керченської протоки зазнали пошкоджень два російських танкери — "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239". Причиною аварії також став сильний шторм. На обох танкерах сумарно було 27 людей. На борту одного судна перебуває 13 членів екіпажу, на борту іншого – 14.
Як стверджують російські ресурси, судно "Волгонефть-212" зламалося навпіл через великі хвилі. Тому мазут, який був в танкері, почав потрапляти в море, а сам корабель з екіпажем на борту почав йти на дно. Як стало відомо згодом, через годину шторм підбив "Волгонефть-239", він також почав тонути.
Своєю чергою Greenpeace після аварії двох російських танкерів в Чорному морі попередила про катастрофу.