fbpx
Сьогодні
08:30 06 Січ 2025

Зеленський дав інтерв’ю Фрідману українською: говорив зокрема про вибори, авіасполучення, корупцію і війну

English version here

Фото: Офіс Президента

Глава Української держави Володимир Зеленський заявив, що для нього важливо давати інтерв'ю саме українською мовою, попри те, що він добре розуміє російську.

Про це президент повідомив в інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману, передає Рубрика.

"Я чудово володію російською мовою, звісно. Добре розумію, що ви мені говорите, але не можу все інтерв'ю відповідати російською… Сьогодні по нас було 73 ракетні удари, загинули люди, було понад сто дронів, і це щоденна історія. Б'ють люди, які розмовляють російською, б'ють по людях, яким нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних. Тому я не поважаю ні керівника чи директора сьогоднішньої Росії, ні цей народ. Я просто не розумію, що можна робити вигляд, що нічого не відбувається", – наголосив Зеленський.

Він нагадав, що на початку війни звертався до росіян російською, але на це було нуль реакції.

"Вони німі. Вони не чують. Хтось боїться. Причини різні. Це як людина тоне, а хтось проходить повз, бо не чує, а хтось плаче, бо боїться врятувати. Але тій людині, яка тоне, це важливо. Їй би, щоб хтось допоміг", – пояснив Президент.

Він підкреслив, що хотів би давати інтерв'ю українською мовою.

"Для мене це важливо", – акцентував Глава держави.

Лекс Фрідман закинув, що дехто каже, що російська в Україні заборонена.

"Це неправда, – відповів Зеленський. – У нас сьогодні неповага до російської через росіян, і тільки тому. Коли вони "рятували російськомовних", вони вбили багатьох російськомовних людей, які у більшості своїй живуть на сході".

Вибори в Україні

Зеленський заявив, що проведення виборів в Україні стане можливим лише після завершення війни або після змін у законодавстві.

"В Україні всі розуміють, що це (вибори – ред.) неможливо зробити, поки не закінчиться війна, або треба змінювати законодавство. Я вважаю, що вибори відбудуться одразу після закінчення воєнного стану. Це за законом. Або парламентаріям треба зібратися і змінювати законодавство, що буде зробити дуже важко, тому що суспільство проти", – зазначив президент.

Зеленський зокрема пояснив, що суспільство проти проведення виборів, оскільки необхідно створити інфраструктуру для голосування 8,5 млн українців, які виїхали за кордон.

"Мільйони людей на окупованих територіях. Я не кажу про окупацію 2014 року навіть, а про окупацію яка ось зараз була. Що робити з тими людьми? Це складне питання. І одне з найнесправедливіших виглядає, як голосувати без мільйона військових. Тобто це неможливо", – наголосив він.

Також президент зазначив, що для проведення виборів під час війни необхідно буде змінити систему голосування, зокрема, розглянути можливість онлайн-голосування. Однак ця ідея викликає побоювання через потенційні кібератаки та інші загрози.

Заробляння на війні

Президент заявив, що українська влада жорстко протидіє будь-яким спробам наживатися на війні. За його словами, країна не лише не заробляє на отриманій допомозі, але й активно карає тих, хто намагається зловживати.

Він наголосив, що більша частина міжнародної допомоги Україні надається у вигляді зброї, а не грошей. Зеленський запевнив, що українська влада жорстко реагує на будь-які спроби неправомірного використання допомоги.

"Там, де ми бачили ризики, що щось може трапитися зі зброєю, ми били по руках усіх. І повірте, це стосується не лише України. Ми не заробляли на війні. Якщо знаходили когось, хто намагався це зробити, ми били по руках і будемо продовжувати це робити", – зауважив він.

Зеленський також зазначив, що поширення дезінформації є ще однією проблемою, яка підриває довіру до України та ускладнює отримання підтримки від міжнародних партнерів.

 "Коли хтось каже, що десь Україна продавала зброю, а Росія підхоплювала цей меседж, ми завжди відповідали: дивіться, наші військові самі б покарали цих людей. Вибачте, без суду і слідства, адже нам не вистачає зброї на фронті. Коли дуже багато такої інформації з'являється, втрачається довіра і допомога. Тому, повірте, ми більше боремося з дезінформацією, ніж з реальними випадками (продажу зброї – ред.).", – наголосив Зеленський в інтерв'ю американському подкастеру.

Україна подолає корупцію на інституційному рівні

Зеленський переконаний, що Україна подолає корупцію на інституційному рівні, хоча вона ще є "в побуті". Президент розповів, що в Україні "дуже складна антикорупційна система", яка охоплює багато елементів. За його словами, проведено майже всі відповідні реформи, і всі незалежні антикорупційні органи сьогодні працюють.

"Вони ще недосконалі, є багато питань, – зауважив Зеленський. – Є судова система, але й судову реформу виписано… в конкретних законах, указах, у конкретних рішеннях".

Водночас він визнав, що попри це в Україні є корупція.

"Сказати, що в нас немає корупції – це збрехати. Просто ми відкрито про це говоримо. Ми з цим реально боремось", – наголосив Президент.

Він нагадав, що "у нас сидить у тюрмі найвпливовіший олігарх за роки незалежності", маючи на увазі Коломойського. І додав що в Україні також боролися зі впливовими російськими олігархами.

"Безумовно, у побуті корупція існує, вона є, але інституційно я впевнений, що Україна все це поборе", – переконаний глава держави.

При цьому він вказав, що лобізм у деяких країнах також можна розглядати як корупцію. За словами Зеленського, зі 177 млрд доларів допомоги, виділеної Україні згідно з ухваленими рішеннями, "ми не отримали й половини".

Президент також розповів, що пропонував Сполученим Штатам використовувати для транспортування американської зброї в нашу країну українські літаки, переміщені після початку повномасштабної війни в Європу.

"Я попросив Америку надати мені можливість здійснити перевезення нашими літаками, щоб не платити багато кому… американським компаніям. І ні, мені не надали такої можливості", – сказав Зеленський.

За його словами, Україна могла б отримати більше озброєння, "але довелось платити за ці дуже дорогі (американські – ред.) літаки".

Лобіюванням таких рішень займаються деякі компанії, пояснив глава держави.

"Говорячи про корупцію, слід запитати, хто до неї причетний. Якщо було $177 млрд, а ми отримали половину, тоді де інше? Знайшовши другу половину, ви знайдете корупцію", – зазначив Зеленський.

Зеленський про відносини з Ілоном Маском

Президент України подякував американському мільярдеру Ілону Маску за допомогу у відбитті російської агресії.

"Десь на початку війни у мене була з Маском розмова. Я поважаю його. По-перше, я поважаю й люблю людей, які самі себе зробили. Нічого з неба не впало, людина сама щось зробила. Я сам працював, у мене була і власна компанія, і найбільший продакшн. Я знаю, що таке заробляти гроші, підбирати талановитих людей, вкладати в них знання, кошти і робити щось важливе", – розповів Зеленський.

При цьому він зауважив, що не порівнює себе з Маском.

"Маск – лідер інновацій у світі. Я вважаю, що такі люди просувають світ вперед. Я поважаю результат його роботи. Ми бачимо цей результат. Для мене завжди було важливо, якщо твоїм результатом можуть користуватися, що це не лише слова", – зазначив Президент.

Зеленський подякував Маску за системи супутникового інтернету:

"Ми використовували "Старлінки" на фронті, в дитячих садочках, у школах, в різній інфраструктурі. Нам це допомогло дуже сильно. Я б дуже хотів, щоб Ілон був на нашому боці максимально, щоб він підтримував. Я йому вдячний за "Старлінки".

Глава держави також висловив сподівання, що Маск "приїде до України, поговорить із людьми".

Трамп може прибути до України літаком

Після відкриття повітряного простору України, президент США Дональд Трамп може стати першим світовим лідером, який прилетить до Києва.

"Війна закінчиться, і президент Трамп може бути першим лідером, який прилетить до України літаком. Це було б символічно", – сказав він.

За словами Президента, він би дуже хотів мати змогу повернути авіасполучення до Києва, "але для цього потрібно, щоб не було війни, щоб був сталий мир, і були системи ППО".

"Візьмімо аеропорт Жешув у Польщі, який приймає вантажі для України. Там стоять системи Patriot, тому що всі розуміють, що Росія – це ризик", – зазначив Зеленський.

При цьому він додав, що "взяти систему ППО з того чи іншого міста, яке обстрілюється, і пересунути на аеропорт – нечесно, адже люди важливіші за літаки" 

Як повідомлялось, американський інтерв'юер Лекс Фрідман повідомив, що записав понад 3-годинний подкаст із президентом Володимиром Зеленським. Глава української держави під час інтерв'ю заявив, що Україна готова до припинення вогню, якщо матиме зброю та якщо з рф не знімуть санкції.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: