1000 днів полону: у столиці рідні морських піхотинців вийшли на мирну акцію
6 січня у Києві на Майдані Незалежності відбулася акція на підтримку полонених морпіхів. Рідні та друзі зібралися, щоб ще раз нагадати суспільству й світу, що вони чекають на обмін тих, хто не побоявся стати на захист вільного майбутнього України, а тепер потребують нашої підтримки.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Суспільне.
Як розповіли організатори, акцію назвали "1000 днів полону", бо саме стільки часу у неволі знаходяться морські піхотинці, які оборонялися та виживали на заводі імені Ілліча в Маріуполі. Їх захопили у полон у квітні 2022 року.
Серед тих, хто тоді потрапив у полон, чоловік учасниці акції — Лесі. Вона прийшла на пікет разом з сином. Вже 33 місяці вони чекають на повернення свого захисника.
"Десь через рік його підтвердили, через 13 місяців, через Міжнародний комітет Червоного хреста… Було відео з ним на російських пабліках, тому я знаю, що він в полоні. Влітку був звільнений військовий, який сидів з ним в камері декілька місяців, і я дізналась інформацію про чоловіка, що він живий, здоровий. У мого чоловіка було поранення, тоді ще в березні, і він вже поранений потрапив у полон, — розповіла Леся.
У руках люди тримали прапори й фото полонених захисників. Серед них Ганна. ЇЇ чоловік має 11 років вислуги. Востаннє на сьогодні жінка спілкувалась з ним перед полоном, тоді він писав, що сумнівається, що виживе.
"Я сьогодні тут стою за свого чоловіка, який вже понад 30 місяців знаходиться у полоні. На жаль, треба так довго чекати, боротися, бо дуже велика кількість полонених. Дуже важко повертати гарнізон Маріуполя. Мій чоловік був на заводі Ілліча, але потім намагався прорватись, він з іншими хлопцями пробував вибратися з Маріуполя і дійти до Запоріжжя і там потрапив в полон. Їх накрила авіація. Мені відомо його місцеперебування, більш-менш я знаю про його стан здоров'я. В нього така колонія, що до неї немає доступу, ми не можемо обмінюватись листами. Тільки зі слів звільнених, знаємо, що він живий", — розповіла жінка.
На акцію вийшли й родичі полеглих захисників. Учасники поклали квіти на Алеї прапорців. Вшанували хвилиною мовчання військових. Прийшли й рідні бійців, про долю яких невідомо.
На заході був присутній представник від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Посадовець сказав, що над обміном полонених військових, як обороняли Маріупольський гарнізон, нині активно працюють. За його словами, очікувалося, що їх обміняють до Нового року, але не вдалося.
"Майже кожен третій в полоні — це військовий 36 бригади або 3057 Нацгвардії. Підрозділи повністю, які були в Маріупольському гарнізоні, потрапили в полон. Над їхнім обміном постійно працюють. До Нового року, їх планували обміняти, але не вдалось", — сказав представник координаційного штабу.
Також сьогодні, 6 січня, рідні військових десантно-штурмових військ зібралися на акцію у Києві. Кілька сотень родичів та близьких українських полонених прийшли до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими з вимогою, щоб їхніх рідних шукали та включали в списки на обмін.
На акції був присутній фотокореспондент Рубрики Микола Тимченко.