В Україні можуть продовжити термін добровільного повернення із СЗЧ: що відомо
1 січня 2025 року завершився встановлений термін для добровільного повернення військовослужбовців, які самовільно залишили частину (СЗЧ). Проте влада обговорює можливість його продовження.
Про це в Telegram написала заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук, пише Рубрика.
Предметом обговорення є те, на скільки цей термін можуть продовжити.
Посадовиця повідомила, що ця ідея стала предметом дискусії з оборонним комітетом Верховної Ради України. Голова комітету Олександр Завітневич долучився до обговорень, які були розпочаті на міжвідомчій нараді з питань ветеранської політики та соціального захисту військовослужбовців.
"Отже, це поки що тільки ідея, але ми вже почали обговорювати це з оборонним комітетом ВРУ. Дякую Голові комітету Олександру Завітневичу за оперативність", – зазначила Верещук.
Серед інших на ній були присутні представники Міноборони, ЗСУ, Військової служби правопорядку, а також деяких бойових підрозділів.
Також серед інших ініціатив розглядають залучення успішних рекрутерів із бойових підрозділів до роботи з військовими, які залишили частину. Верещук наголосила на важливості підтримки таких спеціалістів та уникнення ситуацій, коли військових після повернення із СЗЧ призначають до інших підрозділів, а не туди, звідки вони пішли.
"Якщо у когось виходить успішно повернути бійця у стрій, ну то треба дати людям працювати й усіляко підтримати. (До слова, не допускати ситуації, коли підрозділ домовився забрати людину після СЗЧ до себе, а її направляють до іншого підрозділу)", – написала заступниця керівника ОП.
Нагадаємо, що 21 листопада український парламент в цілому ухвалив закон №12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військові частини або дезертував. 28 листопада президент Володимир Зеленський його підписав.
Документ пропонує:
- дозволити військовослужбовцям, які вперше вчинили СЗЧ чи дезертували, добровільно повертатися на службу. У такому разі дія їхнього контракту продовжиться;
- поновити виплати грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільг та соціальних гарантій після повернення на службу;
- якщо ж військові після першого СЗЧ чи дезертирства повернулися на службу, то розпочаті проти них кримінальні провадження не мають бути підставою для відмови у прийнятті їх на військову службу.
Як відомо, у жовтні Офіс генерального прокурора України оприлюднив дані про зростання кількості кримінальних проваджень за фактами самовільного залишення частини (СЗЧ) та дезертирства з початку 2022 року.
Станом на четвер, 5 грудня, на військову службу добровільно повернулися 8 тисяч військових, які самовільно залишили військову частину (СЗЧ) або вчинили дезертирство. Тільки за останній тиждень їх кількість склала понад 3 тисячі.
Начальник відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу генерального прокурора Саіян Сєвак. також додав, що понад 5 тисяч військовослужбовців повернуто в порядку закону звільнення від кримінальної відповідальності та понад 3 тисячі по другому закону.
"Тобто з 29 листопада понад 3 тисячі військовослужбовців повернулись на військову службу через закон, який поновлює соціальні гарантії, пільги, продовольче, грошове та матеріальне забезпечення", – акцентував він.