fbpx
Сьогодні
Фото 22:58 05 Січ 2025

Понад 1500 мистецьких цінностей з України евакуювали до Литви для реставрації

English version here

Фото: R. Riabovas / BNS

Від початку повномасштабного російського вторгнення до Литви для реставрації були переміщені понад 1500 культурних та мистецьких цінностей з України.

Про це повідомляє Lrt, інформує Рубрика.

Серед таких творів, зокрема, картини Марії Примаченко. Також ведуться переговори про передачу дерев'яних вівтарів 15 століття з Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві.

Керівник Центру консервації Pranas Gudynas Юрате Сенвайтіене розповіла, що жоден з творів мистецтва не був витягнутий з руїн або пошкоджений під час війни. Більшість із них були привезені до Литви із Західної України, куди їх евакуювали з прифронтових регіонів. Також до Вільнюса надходили мистецькі цінності з музеїв:

  • Львова,
  • Києва,
  • Одеси та інших міст.

Так, до Литви вже привезли близько 100 робіт Примаченко, більшість уже виставлені у музеї, а 15 найбільш пошкоджених робіт усе ще лежать на столах фахівців Pranas Gudynas.

Фото: R. Riabovas / BNS

Сенвайтіене розповіла, що картини Примаченко зберігалися в музеї в Запоріжжі, їх вдалося врятувати і перевезти на Західну Україну, а звідти – до Литви.

"До цього нашому реставратору доводилося їздити на Західну Україну, щоб оглянути роботи, оцінити їхній стан і вирішити, чи можна їх взагалі перевозити. До цього ми не мали багато інформації про їхній стан.

Оглянувши роботи і вирішивши, що їх можна транспортувати, реставратор підготував їх до відправки", – пояснила Сенвайтіене.

У жовтні Литовський національний художній музей та Фонд підтримки та благодійності Йонаса Кароліса Ходкявічюса розпочали кампанію зі збору коштів на реставрацію робіт художниці.

Фахівці Центру консервації зазвичай:

  • оглядають твори мистецтва,
  • визначають їхній стан,
  • підготовляють до виставок і тривалого зберігання,
  • технологічно досліджують і відреставровують значну частину з них.

Фото: R. Riabovas / BNS

"(1500 творів мистецтва – ред.) це дуже багато, враховуючи, що ми не зупиняємо заплановану роботу, і все, що заплановано, має бути зроблено, а всі зобов'язання перед іншими литовськими та зарубіжними музеями виконуються без зволікань", – сказала Сенвайтіене.

Нагадаємо, у Художньому музеї Вітаутаса Касюліса у Вільнюсі у жовтні відбулось відкриття виставки "Дарую тобі сонячне мистецтво" з колекції творів української художниці Марії Примаченко. Виставка триватиме до 2 березня 2025 року та проходить за адресою Vytauto Kasiulio dailės muziejus, A. Goštauto g. 1, Vilnius.

Це масштабна подія, яка символізує зв'язок між українським і литовським народами через мистецтво.

Також повідомлялось, що у Вільнюсі в Музеї церковної спадщини (Bažnytinio paveldo muziejus) 12 листопада відбулася презентація україномовного аудіогіда, який вже став четвертим у Литві, а також інформаційного видання музею українською мовою.

А у Посольстві Литви в столиці України представили віртуальний музей фортеці Тягинь. Ця археологічна пам'ятка XIV-XV століть, розташована на Херсонщині, є символом історичної спадщини України, Литви та Криму. Тепер вона доступна в цифровому форматі.

Рубрика:
Події Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: