В Австрії запустили систему повернення бляшанок і пластикових пляшок: як це працює
У Австрії почала діяти система повернення пластикових пляшок та алюмінієвих бляшанок. Відтепер користувачі платитимуть додаткову заставу у 25 центів, яку можна буде повернути зі здачею тари назад.
Про це повідомляє Укрінформ, передає Рубрика.
У чому проблема?
В ЄС остаточно ухвалили заборону на одноразовий пластик. До 2021 року в ЄС заборонять низку одноразової пластикової продукції, такої як одноразовий посуд, трубочки для пиття, ватні палички. Відповідну директиву схвалила Рада ЄС
Яке рішення?
Досі в Австрії діяла застава у розмірі 8-15 центів за скляні пляшки, які підлягають поверненню.
А з 1 січня 2025 року в країні почала діяти система повернення пластикових пляшок та алюмінієвих бляшанок, згідно з якою користувачі платитимуть додаткову заставу у 25 центів, яку можна буде повернути зі здачею тари назад.
Срібло на виставці інновацій: сестри з Києва створили проєкт роботизованої станції для сортування сміття на базі нейромережі
Як це працює?
Депозитна система поширюється на всі напої у пластикових пляшках та алюмінієвих бляшанках об'ємом від 0,1 до 3 літрів, за винятком молочних продуктів та фруктових сиропів.
Очікується, що близько 90% тари буде повертатися через широку мережу супермаркетів, де будуть встановлені спеціальні автомати для прийому. Проте невеликі торгові точки без таких автоматів також будуть зобов'язані приймати порожню тару, та лише ту, яку вони продають, і в тій кількості, яку вони зазвичай продають окремим клієнтам.
Повернути можна буде лише ті пластикові пляшки та алюмінієві бляшанки, які матимуть спеціальні маркування та логотип депозиту. Зараз їх в Австрії викидають у спеціальні сміттєві контейнери,
Передбачений перехідний період: до кінця березня можна виготовляти одноразову тару без логотипу застави та до 31 грудня 2025 року продавати напої у таких пляшках і бляшанках.
Існують вимоги і для здачі тари: пляшки та бляшанки мають бути не роздавленими, а логотип застави має чітко розпізнаватися.
Очікується, що введення застави у 25 центів за пляшки чи бляшанку не призведе до суттєвого здорожчання напоїв, оскільки система фінансується за рахунок внесків виробників та продажу відсортованої тари.
Нова система депозиту на одноразові пластикові пляшки та алюмінієві бляшанки є одним з маякових проєктів чинної міністерки з питань захисту клімату, навколишнього середовища, енергетики Австрії Леонери Ґевесслер.
Це проєкт покликаний збільшити рівень збору пластикової та алюмінієвої упаковки в країні з метою їх більш якісної переробки та виконання вимог ЄС.
Нагадаємо, раніше Рубрика детально розповідала, про те як налагодити сортування сміття у себе в місті, розкривши секрети станції "Україна без сміття".
Також ми повідомляли, що у 2021 році Люботин підписав зобов'язання зменшити кількість залишкових відходів та став другим містом-кандидатом після Львова на шляху до zero waste сертифікованого міста.
А у Києві на Лук'янівці запустили сортувальну капсулу нового зразка.
Окрім того, Рубрика повідомляла, що у Чернівцях біля шкіл та садочків встановили контейнери для сортування сміття. Біля кожної установи поставили по 4 контейнери різного кольору.
Раніше "Рубрика" розповідала, навіщо українські громади вивчають склад відходів. Причому роблять це громади як тилові, так і прифронтові.