У Львові затримали 19-річного юнака, який напідпитку загасив ханукальну менору
1 січня 2025 року у Львові було пошкоджено ханукальну менору, встановлену на місці руїн історичної синагоги "Золота Роза". Згодом поліція затримала 19-річного місцевого жителя, який зізнався у скоєному.
Про це повідомили в Нацполіції Львівщини, пише Рубрика.
За інформацією правоохоронців, у момент пошкодження менори 19-річний хлопець перебував у стані алкогольного сп'яніння.
На відео, яке оприлюднила поліція, хлопець зізнався у вчиненому. Він розповів, що того вечора гуляв з друзями й пив алкоголь. За словами хлопця, він перерізав ножем дріт живлення менори. Правоохоронці з'ясовують участь інших осіб у цій події.
Затриманому загрожує відповідальність за ст. 178 Кримінального кодексу України — пошкодження релігійних споруд чи культових будинків. Санкції статті передбачають:
- Штраф від 17 000 до 68 000 гривень.
- Або громадські роботи на строк від 60 до 240 годин.
- Або пробаційний нагляд до 3 років.
- Або обмеження чи позбавлення волі на строк до 3 років.
Нагадаємо, у Львові 1 січня загасили ханукальну менору, встановлену на руїнах синагоги. На відео тривалістю близько 20 секунд видно чоловіка, вдягнутого в чорні штани та чорну кофту з капюшоном, який підходить до ханукії й, схоже, обриває дроти, після чого семисвічник гасне. У цей час за кадром чутно чоловічий сміх.
Портал Jewish News повідомляв, що велику менору у Львові встановили перед святом Хануки на місці руїн синагоги "Золота Роза" — вперше за десятиліття. Цю синагогу знищили під час нацистської окупації Львова. Її залишки визнали пам'яткою архітектури місцевого значення. Також руїни синагоги перебувають на обліку ЮНЕСКО.
Цієї зими єврейське святого Ханука триває з 25 грудня 2024 року до 2 січня цього року. Це означає, що менору загасили раніше, ніж закінчилася Ханука.
Що таке ханукія?
Це менора, тобто світильник, до Хануки — єврейського свята, встановленого в пам'ять про відновлення Єрусалима та наступне переосвячення Другого єрусалимського храму на початку повстання Маккавеїв проти імперії македонської династії Селевкідів у II столітті до нашої ери.
Ця давня історія не чужа й православним та католикам, які вшановують пам'ять семи старозавітних святих мучеників за віру Маккавеїв, подвиг яких, за біблійною розповіддю, надихнув єврейський народ на повстання проти язичників. Як розповідається в Біблії, здобувши перемогу над греками, юдеї вирішили відновити опоганений храм, але потребували освяченої олії для менори — храмового світильника. Тоді, згідно з Біблією, сталося чудо — і освяченої олії з єдиного глечика, знайденого в занедбаному храмі, вистачило на вісім днів горіння.
Запалювання ханукії — головний обряд свята, що символізує духовну стійкість і перемогу святості над нечистотою, світла над темрявою навколишнього.