Україна офіційно стала учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду
З 1 січня 2025 року Україна офіційно приєдналася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), ставши 125-ю державою-учасницею. Це знаменує новий етап у відносинах України з цією міжнародною інституцією, надаючи нашій країні такі ж права, як іншим державам, тобто стає повноцінним членом МКС, зокрема, може брати участь у виборах, пропонувати поправки тощо.
Як повідомляє Укрінформ в Гаазі, у будівлі суду серед стягів держав-учасниць МКС встановили й синьо-жовтий український прапор.
За словами речника МКС Фаді ель-Абдалли, ратифікація Римського статуту дозволяє Україні брати участь у ключових процесах, зокрема:
- голосувати за затвердження бюджету та зміни до Статуту;
- брати участь у виборах суддів, прокурора та його заступників;
- висувати кандидатів на посади суддів.
"Україна офіційно стає 125-ю державою-учасницею Міжнародного кримінального суду 1 січня 2025 року. Це означає, що тепер вона є повноправною державою-учасницею цього міжнародного договору та має всі права й обов'язки, закріплені за державами-учасницями.
Найважливішим серед них є право голосувати при затвердженні бюджету, ухваленні змін, поправок до Римського статуту, при виборі суддів, майбутнього прокурора та його заступників, що певною мірою допомагає формувати майбутнє міжнародного кримінального права", – сказав речник МКС Фаді ель-Абдалла.
Речник висловив сподівання, що приклад України стане натхненням для інших країн приєднатися до Статуту.
"Ми сподіваємося, що ця нова ратифікація також відчинить двері для наслідування іншими прикладу України, що є знаком довіри до Міжнародного кримінального суду (МКС). Сподіваємося, що інші також сприймуть це як сигнал, підтримають його та братимуть участь у наближенні нас до здійснення мрії про універсальність Римського статуту, коли всі держави будуть об'єднані у глобальній боротьбі з безкарністю та виступатимуть за побудову справедливішого світу", – сказав речник.
Відповідаючи на запитання про українського суддю в МКС, Фаді ель-Абдалла сказав:
"Цілком можливо, щоб Україна як держава-учасниця висувала кандидатів. Далі це залежатиме від голосування Асамблеї. Для суддів МКС існують певні вимоги щодо досвіду, зокрема в міжнародному або у кримінальному праві. Необхідно бути кваліфікованим і для найвищих суддівських посад у рідній країні.
Також кожні три роки відбуваються вибори шести суддів МКС. Тож ми, звичайно, сподіваємося, що Україна братиме участь у всіх можливих варіантах співпраці та підтримки Міжнародного кримінального суду, включно з висуванням кандидатів на посади суддів, а також сприятиме збільшенню кількості українських колег в МКС".
За словами речника, серед вимог до суддів – вільне володіння хоча б однією з двох офіційних мов Міжнародного кримінального суду: англійською або французькою. Знати обидві мови – це перевага, але обов'язково – хоча б одну з них, оскільки це робочі мови МКС.
Фаді ель-Абдалла також пояснив, що розслідування МКС стосуються не держав, а індивідуальної відповідальності осіб. Прокурор МКС вирішує, чи висувати обвинувачення та які злочини підпадають під юрисдикцію Суду.
З приєднанням до МКС Україна також бере на себе зобов'язання фінансово підтримувати діяльність Суду. Бюджет МКС на 2025 рік становить приблизно 190 мільйонів євро, і внесок кожної країни розраховується пропорційно до розміру економіки та населення.
"Кошторис заснований за такою ж формулою, як в ООН, тобто з огляду на розмір економіки та кількість населення країни. Ось чому, наприклад, Японія та Німеччина є одними з найбільших внескодавців до бюджету МКС. Зараз я не маю точних цифр стосовно того, яким має бути внесок України. Але він буде пропорційний розміру її економіки та чисельності населення", – сказав він.
Що відомо про рішення МКС щодо лідера кремля та російських високопосадовців
Нагадаємо, що у березні Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та омбудсмена Марії Львової-Бєлової через незаконну депортацію українських дітей.
Окрім того, 5 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт командувача дальньої авіації росії Сергія Кобилаша та командувача Чорноморського флоту рф Віктора Соколова.
Також у червні цього року Палата досудового провадження II Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт Сергія Кужугетовича Шойгу та Валерія Васильовича Герасимова.
Таким чином, усі країни, які ратифікували Римський статут, мають заарештувати російського диктатора, якщо він відвідає їхні держави.