Прем’єр-міністр Словаччини надіслав листа лідерам ЄС: поскаржився на Зеленського через припинення транзиту газу
Премʼєр-міністр Словаччини Роберт Фіцо звернувся до лідерів Європейського Союзу через те, що з січня 2025 року Україна не забезпечуватиме транзит газу через свою територію.
Як повідомляє Рубрика, відповідний лист Фіцо опублікував у себе у Facebook.
У зверненні до глави Євроради Антоніу Кошти і президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн премʼєр заявив, що президент України Володимир Зеленський "в односторонньому порядку" оголосив про зупинку транзиту газу.
Фіцо каже, що не знає, на чому ґрунтується "нечіткий підхід" Єврокомісії та більшості країн блоку. Чи то на тому, що економічні наслідки припинення транзиту "взагалі не проаналізували професійно і в цілому питання оцінювалося лише ідеологічно", чи то такий аналіз проводився, але не обговорювався відкрито.
Він розповів, що звернувся за оцінкою ситуації до словацького постачальника газу SPP, адже у ЄС немає "переконливих об'єктивних документів".
У листі Фіцо пише лідерам ЄС, що "мовчазна згода з одностороннім рішенням президента України Володимира Зеленського є неправильною та ірраціональною".
За його словами, це нібито "призведе до напруженості та заходів у відповідь".
"Немає сумнівів, що одностороннє рішення українського президента матиме значний негативний вплив на наші спільні європейські зусилля, спрямовані на те, щоб йти в ногу з країнами світу, які швидко розвиваються", – написав Фіцо.
Він також стверджує, що припинення транзиту газу зашкодить ЄС більше, ніж росії, посилаючись на "об'єктивні і переконливі документи" словацької нафтогазової компанії SPP.
Очільник словацького уряду закликав лідерів ЄС "звернути належну увагу на цю безпрецедентну ситуацію і надати їй невідкладного значення".
Він також додав, що європейські зусилля з підтримки України мають бути "раціональними", а не "у формі саморуйнівних і надзвичайно шкідливих для ЄС жестів".
Транзит газу рф через Україну
Контракт "Нафтогазу" з "Газпромом" від 2019 року передбачає транспортування 40 мільярдів кубометрів газу на рік.
Зауважимо, що "Газпром" не сплачує за своїм контрактом по напряму ГВС "Сохранівка", яка знаходиться фактично в окупованій зоні.
Володимир Зеленський заявляв, що Україна не збирається продовжувати договір з росією щодо транзиту газу, термін якого закінчується 1 січня 2025 року. А втім, Україна обговорювала транзит азербайджанського газу до ЄС.
Це викликало обурення у Словаччині. Словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо особисто приїжджав до Києва, щоб переконати український уряд продовжити контракт.
Один з аргументів Фіцо полягав у тому, що якщо Україна "хоче зберегти інфраструктуру, то вона повинна її використовувати". Крім того, він наголошував, що від транзиту виграють обидві країни, адже Словаччина заплатить Україні транзитні збори.
Проте український прем'єр Денис Шмигаль пояснив, що накласти санкції на російський газ і позбавити рф можливості фінансувати війну з його допомогою — це "стратегічна мета України".