Новообраний президент Грузії у день інавгурації підписав антипротестні закони: їх вважають репресивними
Новообраний президент Грузії Міхеіл Кавелашвілі, легітимність якого відкидають як опозиційні партії, так і попередня глава держави Саломе Зурабішвілі, під час своєї інавгурації підписав кілька законів, які правозахисники вважають репресивними.
Про це повідомляє грузинська служба "Радіо Свобода", передає Рубрика.
Закони, які парламент ухвалив 13 грудня, стосуються обмежень під час протестів. Правозахисники наголошували, що норми цих законів є "репресивними", "обмежувальними", "каральними" та "недемократичними".
Так, вже з 30 грудня під час зібрань і демонстрацій у Грузії забороняється використовувати піротехніку та лазери. За це передбачений штраф у 2000 ларі, або майже 30 тисяч гривень. Стільки ж доведеться заплатити за приховане під маскою обличчя.
Перекриття дороги транспортними засобами або участь у груповій акції з повної блокади проїжджої частини карається штрафом у розмірі 1000 ларі (14 тисяч гривень) та позбавленням права керування автомобілем на один рік.
Штраф за неповну блокаду дороги збільшився і відтепер становить 5000 ларі (70 тисяч гривень). За організацію такої акції загрожує штраф до 15 тисяч ларі (близько 210 тисяч гривень).
Малювання графіті та розміщення плакатів, що псують зовнішній вигляд міста, карається штрафом у розмірі 1000 ларі. Повторні штрафи за це сягають до 3000 ларі (42 тисячі гривень).
За незаконне носіння форми МВС або "схожих на неї атрибутів" тепер штрафують у розмірі 2000 ларі.
Крім того, Кавелашвілі позбавив Зурабішвілі державної охорони та збільшив частку мажоритарників у муніципалітетах.
Він також погодив зміни до закону про державну службу, які, на думку правозахисників, спрощують звільнення працівників за політичними мотивами.
Довідка
29 грудня у будівлі парламенту Грузії відбулася інавгурація шостого президента Грузії Міхеіла Кавелашвілі, легітимність якого ставлять під сумнів п'ята президентка країни Саломе Зурабішвілі, опозиція, громадянське суспільство та низка європейських країн.
Зокрема, після інавгурації Кавелашвілі про важливість нових виборів заявила Північно-Балтійська вісімка.
За два дні до цього, 27 грудня, Міністерство фінансів США запровадило санкції проти колишнього прем'єра та засновника панівної партії "Грузинська мрія" Бідзіни Іванішвілі.
Водночас у своїй інавгураційній промові Кавелашвілі зазначив, що грузини відрізняються особливою емоційністю, чим "часто користуються наші недоброзичливці". Тому він закликав грузин "бути дуже обережними та розсудливими". Ця ремарка прозвучала на тлі протестів у країні, які тривають вже 32 дні.
Кавелашвілі також підкреслив важливість миру, пояснивши, що грузинська нація "повинна мати можливість спокійно працювати, збагачувати власну культуру, створювати геніальні витвори мистецтва та пам'ятки архітектури".
"Будь-яке традиційне грузинське застілля починається з тосту за Господа і мир. Так грузини славлять Бога, висловлюють вдячність і перш за все просять миру. Це пояснюється нашим минулим, тим, що змучені війнами грузини прагнули миру", — пояснив політик.
Що відомо про події в Грузії
Нагадаємо, 26 жовтня у Грузії відбулися вибори до національного парламенту. За результатами підрахунку перемогла партія "Грузинська мрія", яка досі перебувала при владі. Однак іще напередодні опозиційні грузинські політичні сили оголосили, що не визнають результатів виборів у країні.
Також президент Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція не визнали результати.
А з 28 листопада у низці міст Грузії, зокрема у Тбілісі, розпочалися масові акції протесту після заяви прем'єра, що уряд відмовляється від переговорів про вступ країни до ЄС до 2028 року.
Проте протести у Тбілісі стали розганяти силовики, зокрема із застосуванням димових шашок, сльозогінного газу та водометів. Були травмовані десятки активістів.
29 грудня опозиційний президент Грузії Саломе Зурабішвілі добровільно покинула президентський палац. Водночас Михайло Кавелашвілі в будівлі парламенту склав присягу.