fbpx
Сьогодні
10:13 28 Гру 2024

В Україні відреагували на заяву Фіцо про припинення постачання електроенергії

Фото: З відкритих джерел

Заява прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо про можливе припинення постачання електроенергії Україні з 1 січня 2025 року, якщо не буде продовжено транзит російського газу, не становить серйозної загрози для енергозабезпечення країни.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка та джерела в галузі.

Харченко зазначив, що Україна зможе легко компенсувати можливу втрату постачання.

"На мій погляд, серйозних загроз обіцянка Фіцо перервати електропостачання в Україну реально не несе. Ті обсяги, які Україна сьогодні обирає з Європейського союзу, ми легко зможемо компенсувати через інше підключення і максимум, що може статися, це Словаччина втратить гроші додатково до тих, які вона вже точно втратить від припинення транзиту газу", сказав експерт.

Джерела у галузі також підтвердили, що негативних наслідків для України не передбачається, оскільки постачання можна буде переорієнтувати через інші країни.

На сьогодні Україна має можливість імпортувати до 2,1 ГВт електроенергії з ЄС через чотири країни:

  • Польщу,
  • Угорщину,
  • Словаччину,
  • Румунію.

"Якщо одна з цих країн відмовиться від поставок, то необхідні обсяги в допустимих межах зможуть надати три інші країни", – сказав співрозмовник.

Нагадаємо, що 27 грудня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив припинити постачання електроенергії в Україну, яка вкрай потрібна під час дефіциту в енергосистемі після російських обстрілів. Усе через те, що Київ не погоджується транзитувати російський газ до Європи.

За його словами, ЄС зіткнеться з додатковими витратами на електроенергію в розмірі 120 млрд євро (125 млрд доларів) протягом наступних двох років у результаті зупинки транспортування російського газу.

Транзит газу рф через Україну

Контракт "Нафтогазу" з "Газпромом" від 2019 року передбачає транспортування 40 мільярдів кубометрів газу на рік.

Зауважимо, що "Газпром" не сплачує за своїм контрактом по напряму ГВС "Сохранівка", яка знаходиться фактично в окупованій зоні.

Володимир Зеленський заявляв, що Україна не збирається продовжувати договір з росією щодо транзиту газу, термін якого закінчується 1 січня 2025 року. А втім, Україна обговорювала транзит азербайджанського газу до ЄС.

Це викликало обурення у Словаччині. Словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо особисто приїжджав до Києва, щоб переконати український уряд продовжити контракт. Один з аргументів Фіцо полягав у тому, що якщо Україна "хоче зберегти інфраструктуру, то вона повинна її використовувати". Крім того, він наголошував, що від транзиту виграють обидві країни, адже Словаччина заплатить Україні транзитні збори.

Проте український прем'єр Денис Шмигаль пояснив, що накласти санкції на російський газ і позбавити рф можливості фінансувати війну з його допомогою — це "стратегічна мета України".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: