Естонія відправила патрульний корабель ВМС на захист підводного кабелю
Військово-морські сили Естонії розпочали операцію із захисту морського енергетичного кабелю Estlink 1 для забезпечення зв'язку між Естонією та Фінляндією. На захист кабелю було відправлено патрульне судно Raju. А прикордонна охорона Фінляндії затримала нафтовий танкер, який підозрюють у причетності до пошкодження електрокабелю Estlink 2 у Фінській затоці.
Про це повідомляє ERR із посиланням на пресслужбу Сил оборони Естонії та пише Yle, передає Рубрика.
Патрульне судно Raju перебуватиме в активному контакті з ВМС Фінляндії, прикордонною службою сусідньої країни та діятиме на основі взаємного узгодження.
За словами естонського міністра оборони Ханно Певкура, держава має чітко реагувати на такі інциденти як пошкодження кабелю Estlink 2 та посилати ясний сигнал про те, що атаки на критичну інфраструктуру не залишаться без відповіді.
"Зрозуміло, розслідування має з'ясувати всі деталі пошкодження кабелю Estlink 2 та оптоволоконних кабелів, але наше завдання – негайно дати зрозуміти, що ми готові захищати з'єднання між Естонією та Фінляндією, включаючи використання військових засобів", – заявив Певкур.
За його словами, на тлі пошкодження кабелю Estlink 2 важливо зберегти енергозв'язок між Естонією та Фінляндією, а також забезпечити захист критичної інфраструктури.
"Військово-морські сили (Естонії – ред.) готові до виконання таких завдань. Ми перебуваємо у контакті з фінськими колегами, а також верховним головнокомандувачем Об'єднаних сил НАТО в Європі, щоб обговорити залучення союзників до захисту нашої критичної інфраструктури", – сказав командувач Силами оборони Естонії Андрус Меріло.
Напередодні генеральний секретар НАТО Марк Рютте обговорив з прем'єр-міністром Естонії Крістеном Міхалом пошкодження в Балтійському морі кабелів, які пов'язують Естонію та Фінляндію.
"На тлі систематичних атак на нашу критично важливу інфраструктуру єдність НАТО, тісна співпраця та рішуча реакція залишаються життєво важливими", – зазначив Міхал.
Судна російського "тіньового флоту" розливають нафту у водах по всьому світу, – Politico
Також повідомляється, що Фінська влада затримала танкер з російською нафтою Eagle S за підозрою в пошкодженні підводного кабелю Estlink 2 між Фінляндією та Естонією, а також чотирьох інтернет-ліній.
Напередодні повідомляли, що 230-метровий танкер Eagle S зупинили у фінських територіальних водах. Він плив під прапором Островів Кука.
Фінляндія підозрює судно в належності до "тіньового флоту". За даними сервісу відстеження суден MarineTraffic, танкер прямував із Санкт-Петербурга до Єгипту. Митна служба Фінляндії заявила, що конфіскувала його вантаж.
За даними Lloyd's List, танкеру Eagle S понад 15 років, його справжній власник невідомий, а єдина мета судна — перевозити нафту з країн, які перебувають під санкціями.
За даними MarineTraffic, Eagle S помітно сповільнився під час проходження по кабелю приблизно в той час, коли стався обрив. Коли прикордонна служба попросила судно підняти якір, сплив лише якірний ланцюг. Тож вважають, що якір судна спричинив пошкодження.
У Єврокомісії заявили, що висунуть подальші санкції для протидії "тіньовому флоту" та посилюють зусилля щодо захисту підводних кабелів. Це включає покращений обмін інформацією, нові технології виявлення, а також можливості підводного ремонту та міжнародну співпрацю.
Як повідомлялося, 25 грудня вийшов з ладу естонсько-фінський морський енергокабель Estlink 2, його ремонт може тривати до літа наступного року. Причини аварії розслідуються, і влада не виключає, що кабель був пошкоджений якорем торгівельного судна, що належить російському "тіньовому флоту". Того ж дня стало відомо про несправності в роботі трьох морських телекомунікаційних кабелів між Естонією та Фінляндією.
Інші схожі інциденти
Нагадаємо, що перший збій зв'язку між Фінляндією та Німеччиною стався через кілька тижнів після того, як Сполучені Штати попередили про посилення російської військової активності навколо підводної інфраструктури.
Про обрив кабелю вдень 18 листопада оголосила фінська державна компанія Cinia, яка будує оптоволоконні мережі та надає телекомунікаційні послуги. Розрив стався на схід від шведського острова Еланд, порушивши послуги зв'язку між Фінляндією та Німеччиною.
Після повідомлення від Cinia шведська компанія Telia також повідомила про пошкодження кабелю між Швецією та Литвою, яке сталося ще вранці 17 листопада. Компанія має три кабелі зв'язку до Литви, тому обрив одного кабелю обмежив зв'язок, але не перервав його повністю.
Згодом заявили, що у навмисному розриві двох кабелів зв'язку в Балтійському морі підозрюють екіпаж китайського балкера Yi Peng 3.