Вчена рада закликала ректора КНУ розірвати контракт із скандальним професором Василенком
За результатами перевірки Вчена рада Навчально-наукового Інституту журналістики (ННІЖ) Київського національного університету імені Тараса Шевченка просить ректора звільнити професора Микиту Василенка.
Про рішення комісії ННІЖ розповів "УП. Життя" його директор Юрій Бондар, передає Рубрика.
Раніше викладач столичного вишу втрапив у скандал через заяви про те, що нібито "іноземні миротворці" зможуть "покращити демографічну ситуацію" в Україні.
Вчена рада 25 грудня постановила, що поведінка професора Василенка шкодить репутації ННІЖ й університету.
Також під час перевірки дійшли висновку, що поведінка викладала, який розповідав про "іноземних миротворців" та "голодних українок", порушує принципи етичного кодексу університетської спільноти, статуту університету та умов укладеного з ним контракту.
"ПІд час розширеного засідання Вченої ради за участі представників студентства етичну поведінку професора Василенка одностайно визнали неприпустимою.
Враховуючи це і результати обговорення на кафедрах, Вчена рада Інституту звернулася до керівництва університету з проханням розірвали контракт із науково-педагогічним працівником Микитою Василенком", – наголосив Юрій Бондар.
Очікується, що 26 грудня це питання мають розглянути на засіданні етичної комісії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Довідка
Микита Василенко – український журналіст, педагог і письменник. Також він професор, доктор філології, кандидат філософських наук. Викладає впродовж 40 років в Інституті журналістики. Був членом партії "Союз лівих сил", яку заборонили як проросійську.
Напередодні Микита Василенко виступив на проросійському YouTube-каналі пропагандиста Олександра Шелеста, де заявив про іноземних миротворців, які нібито допоможуть покращити демографічну ситуацію в Україні.
"Уявіть собі: щонайменше 40 тисяч чоловіків із грошима, "голодних" до жінок. Тих, хто не пройшов випробування фронтом, вихованих на хороших європейських харчах. І сотні тисяч "голодних" українок, які не встигли виїхати з тих чи інших причин, чоловіки яких загинули на війні або отримали каліцтва", – заявив професор.
На висловлювання викладача відреагували студенти Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка – Студентський парламент оголосив бойкот і відмовляється співпрацювати з адміністрацією інституту до звільнення Василенка.
Крім цього, студенти направили лист до керівника Центру протидії дезінформації Андрія Коваленка.
Омбудсмен Дмитро Лубінець скерував листи до компетентних органів.
"Сьогодні в соцмережах ширилося відео, де одіозний професор КНУ ім. Тараса Шевченка озвучив свою думку щодо українських жінок, чим обурив суспільство", – написав омбудсмен.
Водночас він нагадав, що Василенко близько року тому вже втрапляв у скандал – омбудсмен отримував щодо нього колективне звернення від студентів. Після реагування, як каже Лубінець, університет притягнув його до дисциплінарної відповідальності та професор отримав догану.
"Реагую на його висловлювання вже вдруге — написав листи в МОН із метою здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладу освіти, і в університет із вимогою провести службове розслідування. Також вбачаю потребу звернутися до СБУ. Неетична поведінка перейшла межу, тож це мають перевірити та належно відреагувати компетентні органи!" – написав Лубінець.
Крім того, на висловлювання Василенка відреагував ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров. Про це він сказав у коментарі hromadske. Він заявив, що не підтримує і засуджує заяви професора Василенка.
"Заходи будуть вжиті. Ситуація негативна", – зазначив Бугров.
Він не уточнив, які заходи будуть вжиті, але наголосив, що йдеться про заходи передбачені законодавством.
"Ви ж вивчали право? У кодексі закону про працю є відповідні аспекти. Через те буде притягнутий до відповідальності згідно з чинним законодавством, щоб потім [рішення] не могло бути оскаржене в суді", – додав він.
Також на слова Василенка відреагував міністр освіти й науки України Оксен Лісовий, назвавши їх "неприпустимими".
"Висловлювання з боку викладача, які я бачив в інформаційному просторі, є неприпустимими. Особливо, якщо вони транслюються в інформаційному просторі ворога. Адміністрація університету планує розглянути етичні аспекти поведінки цього викладача на відповідній комісії. Проте мені відомо, що вже не вперше етична комісія збирається з цієї причини", – сказав він у коментарі "Бабелю".
Лісовий підкреслив, що він як міністр не може втручатися в автономність вишу, однак має право висловити власну думку.
"Реакція на такі висловлювання і відповідальність за них повинні бути суворими", – додав глава МОН.
Зазначимо, що в українських університетах періодично спалахують скандали, пов'язані з сексизмом. "Рубрика" раніше розповідала останні публічні історії тих, хто постраждав від сексизму своїх викладачів, та пояснює, як діяти у таких ситуаціях. Читайте докладніше в нашому матеріалі "Сексизм в університетах: історії тих, хто з ним зіткнувся та інструкція для постраждалих".