Росія планує оголосити надзвичайний стан на федеральному рівні через витік мазуту з танкерів в Чорне море
Унаслідок аварії двох російських танкерів у Керченській протоці, що сталася 15 грудня 2024 року під час шторму, у море потрапила значна кількість мазуту. Ця подія спровокувала введення режиму надзвичайної ситуації федерального рівня у Краснодарському краї рф та на окупованій території Криму.
Про це пише Рубрика з посиланням на публікації російських ЗМІ, Міністерство лісу.
За уточненими даними та результатами моделювання УкрНЦЕМ, затонулі судна "Волгонефть-212" і "Волгонефть-239" стали джерелом масштабного розливу нафтопродуктів. Мазут досяг берегів Анапи, Темрюцького району, а також українського узбережжя в районі Керченської протоки.
За супутниковими знімками, станом на 24 грудня у Феодосійській затоці та вздовж південно-східного узбережжя Криму зафіксовано темні смуги, спричинені поширенням забруднення через вітрові умови.
"Через розлив мазуту на узбережжях у Криму і Краснодарському краї буде введено статус федеральної НС", – сказав глава окупаційної адміністрації Криму Сергій Аксьонов.
Окрім того, губернатор Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв заявив, що викид нафтопродуктів на берег Анапи й Темрюцького району "затягнувся і не припиняється".
Раніше на території Краснодарського краю було введено режим надзвичайної ситуації через розлив нафтопродуктів після аварії танкерів у Керченській протоці. До теперішнього часу діяла НС муніципального рівня.
"Спочатку, за розрахунками вчених і фахівців, основна маса мазуту мала залишитися на дні Чорного моря, що дало б змогу зібрати його у воді. Але погода диктує свої умови, повітря прогрівається, і нафтопродукти підійматися", – сказав чиновник.
Як зазначили в УкрНЦЕМ, на цей час точно не відомо, чи продовжує витікати мазут із затонулого судна. Проте збереження ризиків витоку створює потенційну загрозу для морського середовища та вимагає подальшого моніторингу.
Прогноз поширення мазуту УкрНЦЕМ із використанням моделі NOAA GNOME до 31 грудня 2024 року
Модельні розрахунки, виконані для періоду з 25 по 31 грудня 2024 року.
Вони демонструють поступове розширення нафтової плями в акваторії Чорного моря. На початку періоду забруднення концентрувалося поблизу Керченської протоки, однак під впливом змінних вітрових умов і течій мазут почав переміщуватися в південному та південно-західному напрямках, досягаючи узбережжя, зокрема територій Опукського природного заповідника та ландшафтного парку "Мис Такиль", та відкритих вод Чорного моря.
У період з 28 по 29 грудня спостерігається утворення окремих осередків забруднення в районі Таманського півострова та сусідніх акваторій.
"Концентрація мазуту зменшується в центральній частині плями, однак висококонцентровані ділянки зберігаються поблизу узбережжя. До кінця моделювання (31 грудня) частина мазуту розсіюється у відкриту частину Чорного моря, але залишкові забруднення продовжують впливати на донні відкладення і прибережні зони", наголосили екологи.
Зауважимо, що за інформацією з медіа, з 15 по 25 грудня на березі Краснодарського краю виявлено 19 загиблих дельфінів. Найімовірніша причина загибелі – гостра інтоксикація. Зовнішніх слідів нафтопродуктів, травм, захворювань, виснаження на тілах не виявлено.
"Реальна кількість загиблих дельфінів може бути в рази більше. Ворог приховує точні дані шкоди довкіллю, навіть своєї країни", наголосили в Українському науковому центрі екології моря.
Що відомо про аварію російських танкерів
Нагадаємо, що через погані погодні умови у Чорному морі поблизу Керченської протоки зазнали пошкоджень два російських танкери — "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239". Причиною аварії також став сильний шторм. На обох танкерах сумарно було 27 людей. На борту одного судна перебуває 13 членів екіпажу, на борту іншого – 14.
Як стверджують російські ресурси, судно "Волгонефть-212" зламалося навпіл через великі хвилі. Тому мазут, який був в танкері, почав потрапляти в море, а сам корабель з екіпажем на борту почав йти на дно. Як стало відомо згодом, через годину шторм підбив "Волгонефть-239", він також почав тонути.
Своєю чергою Greenpeace після аварії двох російських танкерів в Чорному морі попередила про катастрофу.