Українські полярники розповіли як зустрічають Різдво на станції “Академік Вернадський”

Святковий дух може процвітати навіть у найвіддаленіших куточках світу. Святкування Різдва на станції "Академік Вернадський" об'єднує команду, наукові дослідження та традиції української культури в унікальний спосіб.

Про це пише Рубрика, посилаючись на Суспільне Культуру.

На сьогодні на станції перебуває 14 людей:

  • 9 науковців (3 біологи, 3 геофізики, 3 метеорологи),
  • 5 людей з технічного персоналу (системний механік, дизеліст-електрик, системний адміністратор, кухар і лікарка).

"Грудень на острові Галіндез — літній місяць. Але в нас продовжує лежати сніг, під час сонячних днів спостерігається сніготанення. Якщо випадають опади — то як мокрий сніг або дощ. Вночі температура від'ємна, вдень — близько 0 °C", говорить метеорологиня Валентина Гарбарчук.

За її словами, погода на острові Галіндез, де розташована станція, непередбачувана та змінюється дуже швидко — навіть за 15 хвилин вона може стати зовсім іншою. Тому науковці користуються короткостроковими прогнозами.

Фото: Національний антарктичний науковий центр/Олександр Мацібура

"Народні прикмети тут не працюють. Використовуємо тільки наукові підходи. Щоб скласти прогноз погоди, застосовуємо різні гідрометеорологічні моделі поведінки атмосфери Землі", зазначає дослідниця.

Різдвяна атмосфера

Святвечір у виконанні українських полярників — це особливий ритуал. Ще за часів, коли станція належала Великій Британії та мала назву "Фарадей", була традиція гри в "таємного Санту", тобто дарувати подарунки одне одному. Зараз команда розповіла, що цьогоріч до них "приходив святий Миколай".

Новий рік на на станції "Академік Вернадський" у 2023 році. Фото: надане співробітниками станції "Академік Вернадський"

Попри суворі умови, станція прикрашається декораціями та символічною ялинкою, яка може бути як привезеною, так і створеною з підручних матеріалів. Її прикрашають гірляндами, що додають кольору та настрою, нагадуючи про домашній затишок.

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Фото: Національний антарктичний науковий центр

"Її верхівку прикрашає золотий Тризуб – цю оздобу разом з набором кульок ручного розпису за мотивами картин Марії Примаченко станції торік подарував український бренд Гроно. Наприклад, куля "Наша армія" – присвята українському війську, що нині героїчно захищає нашу землю і народ. Також на антарктичній ялинці є м'які іграшки у формі янголів та пінгвінів. Їх власноруч виготовили та передали полярникам українські школярі-пластуни з Одеси кілька років тому", розповідають полярники.

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Головним джерелом світла стає не Полярна зірка, а літнє Сонце, адже грудень на острові Галіндез — це антарктичне літо.

Одна з найцікавіших традицій — це обмін привітаннями з іншими полярними станціями. Завдяки супутниковому інтернету команди надсилають одне одному фотографії та теплі побажання.

Такі зв'язки, як зауважує бейскомандер Юрій Отруба, додають відчуття єдності серед полярників усього світу: 

"Раніше, коли не було супутникового інтернету, весь зв'язок був через радіостанцію. На сьогодні є супутниковий інтернет, тому всі пишемо імейли і маємо вже список станцій, яким ми відправляємо свої привітання".

Полярники проводять Святвечір із 12 традиційними стравами, приготованими з ретельно спланованих запасів.

Кухар Назар Цюпка зауважує, що, попри віддаленість, експедиція має доступ до всіх ключових інгредієнтів для приготування традиційних страв. Більшість із цих продуктів є замороженими або ж консервованими.

"Будемо сподіватися зробити всі 12 страв і мати справжню святкову різдвяну вечерю", — говорить Цюпка.

Полярники збираються разом для спільних обіду та вечері, що є важливими, адже в цей час команда обмінюється інформацією та новинами. 

Замість "таємного Санти" до них приходить святий Миколай, а вечір завершується обміном теплими побажаннями з іншими антарктичними станціями через супутниковий інтернет.

Наукова складова

Робота полярників не припиняється навіть на свята. Серед їхніх завдань — дослідження озонової діри, вивчення мікропластику та популяцій китів і пінгвінів. Цьогорічне диво — вилуплення пінгвінят, що стало символом життя навіть у найекстремальніших умовах.

Нагадаємо, що на станції "Академік Вернадський" вже поповнення: перше гніздо цього сезону подарувало одразу двох чарівних пінгвінят. Вони близько місяця перебуватимуть в гнізді з батьками.

Свіжі дописи

  • Новини

На Прикарпатті запрацювало нове безбар’єрне відділення реабілітації

У КНП «Бурштинська центральна міська лікарня Бурштинської міської ради» запрацювало сучасне реабілітаційне відділення. На його… Читати більше

Tuesday December 24th, 2024
  • Новини

Українська книжкова поличка з’явилася в бібліотеці грецького міста Салоніки

У Центральній муніципальній бібліотеці міста Салоніки (Греція) у рамках реалізації глобального проєкту, який втілюється під… Читати більше

Tuesday December 24th, 2024
  • Новини

У Кривому Розі врятували жінку, яка пробула під завалами багатоповерхівки 4 години: кількість постраждалих знову зросла

З-під завалів багатоквартирного будинку в Кривому Розі, куди росіяни поцілили балістичною ракетою, дістали постраждалу людину.… Читати більше

Tuesday December 24th, 2024
  • Новини

Вінницька письменниця заснувала літературну премію на честь полеглого на війні сина

Вінницька письменниця Валентина Павленко заснувала літературну премію імені полеглого на війні сина Ярослава Строя. Про… Читати більше

Tuesday December 24th, 2024
  • Новини

Нова радість стала: Укрпошта презентувала фінальний поштовий випуск року

24 грудня Укрпошта презентувала фінальний поштовий випуск року – «Нова радість стала». Цей випуск, натхненний найвідомішою… Читати більше

Tuesday December 24th, 2024
  • Новини

12 різновидів борщу, вареники та автентичні страви: Українська спільнота провела благодійний Фестиваль борщу в німецькому Трірі

Українська громада міста Трір (земля Райнланд-Пфальц, Німеччина) спільно з українсько-німецькими асоціаціями провела другий благодійний Фестиваль… Читати більше

Tuesday December 24th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.