Як повернути віру в себе після пережитого насильства: 5 дієвих порад від психолога

Пережите насильство, зокрема сексуальне, може впливати на нас по-різному, але один із найболючіших його наслідків — це втрата віри в себе. Важливо пам'ятати, що відновлення — це тривалий процес, який не має конкретних часових рамок та який кожен проходить у своєму темпі.

Психологиня та психотерапевтка онлайн-платформи "Аврора" Тетяна Звенігородська ділиться пʼятьма дієвими порадами, які допоможуть поступово повернути впевненість у собі та віру в свої сили. Тетяна працює як кризова психологиня, травматерапевтка, психосоматична релаксологиня, яка має понад 13 років практичного досвіду в роботі з подолання наслідків психологічного, фізичного та сексуального насильства, включаючи сексуального, пов'язаного з конфліктом/війною (СНПК).

1. Згадайте свої перемоги

Перший крок — згадати моменти, коли ви почувалися щасливими та впевненими. Це можуть бути як маленькі, так і значні здобутки у вашому житті. Важливо не зосереджуватися на поганому досвіді, а на тому, що колись робило вас щасливими. Наприклад, канікули у бабусі, омріяна подорож чи просто радісна зустріч із близькими. Навіть найменші приємні спогади мають значення. Спробуйте пригадати ці моменти, "пережити" їх заново: відчути запахи, доторки, кольори — усе, що колись приносило радість. Дозвольте цим спогадам знову стати частиною вашого життя. Це допоможе вам зробити маленький, але важливий крок вперед.

2. Прийміть те, що можете бути вразливими

Після пережитого насильства нормально почувати себе виснаженою, вразливою або втрачати концентрацію. Не картайте себе за це. Ваш організм і психіка потребують часу, щоб відновитися. Важливо не вимагати від себе занадто багато. Не порівнюйте себе з тим, ким ви були до травматичного досвіду, а замість цього зверніть увагу на те, що ви можете робити зараз. Кожен, навіть найменший крок — це досягнення. Наприклад, навіть якщо ви не хотіли нічого робити, але знайшли сили на щось маленьке — це вже прогрес. Дайте собі час і підтримку, рухайтеся вперед своїм темпом.

3. Занотовуйте свої думки

Наші думки можуть значно впливати на наш настрій і стан. Щоб краще зрозуміти себе, спробуйте записувати свої думки протягом дня. Це можуть бути ранкові роздуми або те, що вас турбує перед сном. Потім уважно подивіться на них і поставте кілька питань: "Хто автор цієї думки?", "Чи справді вона відповідає дійсності?", "Чи є в мене докази її правдивості?", "Чи можу я її змінити, базуючись на попередньому аналізі". Така робота з думками допоможе вам зрозуміти, які з них є об'єктивними, а які — наслідком страхів або травм.

4. Поверніть у своє життя приємні заняття

Знайдіть або поверніть у своє життя те, що приносить вам радість і спокій. Це може бути що завгодно: прогулянка в парку, творчість, фізична активність, слухання музики, читання книг або навіть просто теплий душ. Ці заняття допоможуть вам відчути себе краще фізично і емоційно. Навіть якщо здається, що нічого не допомагає, важливо спробувати. Ваше тіло та розум можуть реагувати на маленькі приємні моменти, навіть якщо це не відразу помітно. Не бійтеся експериментувати та шукати те, що допоможе вам знову відчути радість. Важливо усвідомлювати, що немає універсальних способів, які підходять абсолютно всім. У кожнї людини є свій унікальний і неповторний досвід, і саме він є основою для змін.

5. Оточіть себе підтримкою

Люди, з якими ми проводимо час, дуже впливають на наш настрій і віру в себе. Озирніться навколо — хто зараз поряд з вами? Чи ці люди підтримують вас, чи навпаки, виснажують? Іноді для поліпшення стану достатньо змінити оточення, адже важливо оточити себе тими, хто можуть повернути енергію і віру в себе. Це можуть бути друзі, родичі, колеги або навіть, нові хобі чи активності, що приносять полегшення. Підтримка важлива не тільки з боку людей — тваринки, улюблені книги, музика чи природа також можуть стати джерелом натхнення. Якщо у вас є можливість, створіть навколо себе оточення, яке вас підтримує. Іноді, саме наслідки травматичного досвіду приводять до посттравматичного зростання, коли ви відкриваєте про себе щось нове, на що ніколи не наважувались або зупиняли себе, а зараз можете собі дозволити. Це і є розвитком та зростанням.

Відновлення після насильства — це процес, який вимагає часу і терпіння. Ви не повинні проходити цей шлях наодинці. Крім дбайливого оточення, слід не забувати за професійну допомогу. Якщо відчуваєте, що не можете впоратися самостійно, зверніться за підтримкою до психологів/гинь чи психотерапевтів/ток. Така допомога вкрай важлива, адже дає можливість людині знайти сили для відновлення, розібратися з негативними думками та емоціями, і надає безпечний простір для поступового повернення до нормального життя.

Онлайн-платформа "Аврора" пропонує безкоштовну професійну психотерапевтичну і не тільки підтримку, яка допоможе вам подолати наслідки насильства, зокрема сексуального, що пов'язане з війною та знайти сили для подальших кроків. Звернутися по допомогу можна анонімно.

Дізнайтеся більше на avrorahelp.org.ua.

На правах реклами

Свіжі дописи

  • Новини

Окупанти атакували регіони України 131 БпЛА, більшість з них збила протиповітряна оборона

У ніч проти 21 січня війська рф атакували Україну 131 ударним безпілотником типу Shahed, а… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

У росії БпЛА атакували НПЗ у Воронезькій області, а в Смоленську під прицілом був авіаційний завод

У ніч проти вівторка, 21 січня, невідомі безпілотники атакували російське місто Смоленськ: під прицілом був авіаційний… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Генштаб: минулої доби ЗСУ уразили 22 райони зосередження особового складу та техніки рф

Минулої доби, 20 січня, найактивніше ворог також атакував Покровський напрямок: там Сили оборони відбили 73 штурми.… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Уранці на тлі ракетної загрози у Дніпрі було чути вибухи: що відомо

Рано-вранці 21 січня у районі міста Дніпро пролунали вибухи. Це сталося після попередження Повітряних сил… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Вихід США з Паризької кліматичної угоди та ВООЗ: Трамп після інавгурації підписав низку указів

Президент США Дональд Трамп підписав указ про вихід Сполучених Штатів з Паризької кліматичної угоди в… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Президент Франції заявив, що війна в Україні не закінчиться завтра-післязавтра

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що війна в Україні не закінчиться ні завтра, ні післязавтра.… Читати більше

Monday January 20th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.