Новини

Збереження репродуктивного здоров’я в умовах гуманітарної кризи: медики прифронтових областей пройшли навчання та отримали обладнання

"Рубрика" дізнавалася деталі про проєкт.

У чому проблема?

Україна зараз переживає демографічну кризу. За прогнозами Інституту демографії та соціальних досліджень, до 2050 року в Україні може залишитися 25 мільйонів людей. Серед основних причин — війна, виїзд українців за кордон, передчасна смертність та рекордно низька народжуваність.

Яке рішення?

Про репродуктивне здоров'я українців як запоруку відродження нації та реальні кроки, які вже робляться в країні для покращення доступності та якості медичних послуг говорили під час конференції "Життєво важлива, гендерно чутлива та інклюзивна допомога у сфері сексуального і репродуктивного здоров'я та гендерно зумовленого насильства в умовах гуманітарної кризи".

Як це працює?

"Нам потрібно рятувати й відновлювати українську націю"

Фото: Мантач Анастасія
Спікерки заходу: Леся Хмель, програмна координаторка благодійного фонду "Здоров'я жінки і планування сім'ї", Сандра Каас, координаторка проєкту, CARE.Ukraine, Тетяна Орабіна, заступниця Генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України, модераторка Юлія Бабіч. На онлайн-зв'язку Ірина Волошина, медична радниця CARE.Ukraine

Згідно з опитуванням Advanter Group і Центру соціальних змін та поведінкової економіки, українці бояться народжувати дітей через економічну нестабільність, небезпеку для здоров'я та життя, ризик втрати житла через обстріли та вимушене переміщення. Водночас народжуваність в Україні знижувалася ще до війни. Залишаються обмеженими й медичні послуги в Україні для постраждалих від сексуального насильства на рівні первинної медичної допомоги та в стаціонарах.

Фото: Мантач Анастасія

Українські фахівці з репродуктивного здоровʼя приходять до висновку: прості рішення, такі як збільшення виплат, дають лише короткостроковий ефект. Світовий досвід показує, що на народжуваність впливає комплекс факторів. І базовий — це забезпечення доступних і якісних послуг із сексуального та репродуктивного здоров'я.

Щоби посилити спроможність медиків надавати послуги, зокрема і постраждалим від гендерно зумовленого насильства, у Дніпропетровській і Запорізькій областях впродовж року реалізовувався важливий проєкт. Для майже 600 медичних працівників провели десятки тренінгів, а лікарні отримали понад 200 одиниць обладнання для гінекологічних кабінетів, медпрепарати для лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, безпечного переривання вагітності, лікування після пережитого сексуального насильства. 

"Під час тренінгів медичні працівники/ці покращили свої знання і навички щодо методів контрацепції, лікування ІПСШ, ведення випадків сексуального насильства та збереження репродуктивного здоров'я. Багато лікарів тепер знають, як діяти у різних ситуаціях", — розповіла в коментарі "Рубриці" Леся Хмель.

Фото: Мантач Анастасія
Тетяна Орабіна, заступниця Генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України

Проєкт реалізували в Запорізькій та Дніпропетровській областях. 

"Цей досвід допоможе не лише Україні. Ми вже готові консультувати й навчати інші країни, як вибудовувати систему реагування, адже це складний процес. Як об'єднати фахівців, побудувати логістичні маршрути, створити запас медикаментів, визначити основні проблеми та допомогти людям", — відзначила Тетяна Орабіна, заступниця Генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України.

Ще більше корисних рішень!

Консультації онлайн 

Фото: Мантач Анастасія
Наталя Богуславська, координаторка проєкту у Запорізькій області розповідає про ситуацію із народжуваністю та зміни, які відбулись у медзакладах за час реалізації проєкту

Також у  межах проєкту запущено:

  • чат-бот "Твій Plan B";
  • гарячу лінію  0 800 208 288 з питань сексуального і репродуктивного здоров'я та допомоги у випадку сексуального насильства. 

Вони націлені на Дніпропетровську і Запорізьку області, але працюють по всій Україні. 

У чат-боті є розділи про:

  • профілактичні огляди;
  • планування вагітності та контрацепцію;
  • вплив війни на здоров'я чоловіків і жінок;
  • список доступних гінекологічних кабінетів у Запорізькій та Дніпропетровській областях;
  • алгоритми дій у випадку сексуального або гендерного насильства.

"Чат-бот і гаряча лінія дозволяють отримати необхідну консультацію лікаря, якщо візит до медичного закладу неможливий. Часті повітряні тривоги та обстріли у Дніпропетровській і Запорізькій областях ускладнюють доступ до медицини, і такі інструменти, як чат-бот і гаряча лінія дещо спрощують його, хоч і в іншій формі", — пояснює Леся Хмель. 

За її словами, за два місяці роботи опрацьовано понад 250 звернень до чат-бота і понад 30 дзвінків на гарячу лінію. Серед найбільш поширених запитів — планування сім'ї й методи контрацепції. Також часто чат-ботом користуються підлітки, щоб дізнатися більше про статеве дозрівання й особливості сексуального і репродуктивного здоров'я у своєму віці. Кожен десятий користувач чат-бота шукає інформацію про дії у разі сексуального насильства.

Сама конференція відбулася у межах проєкту "Життєво важлива, гендерно чутлива та інклюзивна допомога у сфері СРЗ та ГОН для постраждалих від конфлікту людей усіх статей в Україні та Польщі", що впроваджується БФ "Здоров'я жінки і планування сім'ї" спільно з міжнародною гуманітарною організацією CARE.UKRAINE за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

 

 

 

Свіжі дописи

  • Новини

Потрібно терміново посилити Україну й отримати реальні гарантії безпеки: Зеленський про візит до Брюсселя

Президент України Володимир Зеленський уже незабаром зустрінеться з лідерами низки країн Європи в Брюсселі. Він… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024
  • Новини

Японія запускає координаційну раду з відбудови України, яка об’єднає бізнеси двох країн

Японія оголосила про створення координаційної ради з питань відбудови України, куди планує залучити українські і… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024
  • Новини

Прогрес в історичних питаннях та підтримка на шляху до ЄС і НАТО: результати зустрічі Зеленського й Туска

У Львові Президент України Володимир Зеленський провів переговори з Прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском, під час… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024
  • Новини

В Армія+ стартувало нове опитування про жіночу та чоловічу форми

У застосунку Армія+ стартувало нове опитування про доступні зразки жіночої та чоловічої військової форми. Міністерство… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024
  • Новини

Стойкость аромата: от чего зависит и как продлить

Каждый из нас хотя бы раз сталкивался с ситуацией, когда любимые духи быстро выветривались, оставляя… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024
  • Новини

Польща готує наступний пакет допомоги Україні, який буде у січні, – Туск

Польща передасть Україні новий пакет допомоги. Це відбудеться в січні наступного року. Про це заявив… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.