В інтерв'ю для Освіторія.Медіа посадовиця розповідає про те, як адвокатуватиме зміни в освітньому законодавстві, зокрема, які механізми можуть допомогти у посиленні захисту дітей від булінгу.
Як зазначила вона, однією з найбільших проблем є можливість вчителів, визнаних винними у булінгу, продовжувати працювати в освітній сфері після сплати невеликого штрафу. Булінг, як повторюване явище, вимагає серйознішої реакції, зокрема тимчасового відсторонення винних від педагогічної діяльності. Такий крок дозволить запобігти повторенню ситуації в інших закладах освіти.
"Булінг — повторюване явище. Це означає, що вчитель неодноразово цькував дитину і може продовжити цькувати її або інших дітей. На мою думку, та на думку інших законодавців, такий учитель має бути відсторонений від педагогічної діяльності на певний період", підкреслила омбудсменка.
Лещик зауважує, що наразі строк для адміністративного стягнення у випадках булінгу складає лише три місяці, що дає змогу адвокатам булерів затягувати процес, використовуючи процедурні прогалини.
"Ми проаналізували багато судових рішень про булінг та статистику Державної судової адміністрації України. Лише 45% звернень отримують вирок, а 55% — залишаються без судового реагування через сплив строків накладення адміністративного стягнення (лише три місяці) та неналежне оформлення документів, зокрема нестачу доказів", зазначає вона.
Чиновниця впевнена, що пропозиція продовжити термін до одного року дозволить завершити розгляд справи навіть за наявності складнощів із доказами чи затримками.
"Ми прагнемо, щоб розгляд справи про вчинення булінгу, як і справи про керування транспортним засобом у нетверезому стані, можна було продовжити в суді із трьох місяців до року. Так буде відновлено справедливість, адже якщо за три місяці суд не встигне розглянути справу та винести рішення, уся робота над тим, щоб притягнути винних до відповідальності, буде марною", наголошує омбудсменка.
Окрім того, зі слів Лещик, довести факт булінгу складно через відсутність або знищення доказів. Попри законодавчі можливості зйомки протиправних дій, часто такі записи видаляють.
"Ми зараз стикаємося із ситуаціями, коли учні робили такі записи, а булери або батьки булерів чи педагоги забирали в дітей гаджети та видаляли їх", зауважує омбудсменка.
Посадовиця вважає, що необхідно розробити правові механізми захисту зібраних доказів, наприклад, спрощений порядок фіксації записів, які зробили учасники конфлікту, або впровадження систем захисту даних.
Також Лешик переконана, що штрафи за булінг потрібно суттєво збільшити.
"850–1700 грн — невелика сума, яка змушує замислитись над вихованням дитини, але далеко не всіх. Багатьом батькам і вчителям легше просто сплатити цей невеликий штраф без реагування та проведення виховних заходів для дитини.
Розроблено законопроєкт нового кодексу про адміністративні правопорушення. Там є пропозиція суттєво підвищити штрафи. Моя особиста думка: дієвий штраф за булінг — від 10 000 грн. Така сума змусить серйозно замислитись і стане пересторогою для учасників освітнього процесу", наголосила омбудсменка.
Необхідні зміни:
Такі ініціативи допоможуть створити безпечніше освітнє середовище, у якому права кожної дитини будуть надійно захищені.
Нагадаємо, що Міністерство освіти й науки України зробило важливий крок у боротьбі з булінгом у школах, запустивши новий онлайн-інструмент для швидкого повідомлення про випадки цькування. Це інноваційне рішення спрямоване на те, щоб зупинити булінг і надати дітям безпечне середовище для навчання та розвитку.
Оператори Сил спеціальних операцій Збройних сил України знищили та полонили російських окупантів, які розстріляли двох… Читати більше
У Будапешті українська асоціація "Єдність" анонсувала про створення фонду "Egység Ukrán Alapítvány", метою якого є… Читати більше
“Рубрика” розповідає, навіщо, як долучитися, і які книжки підійдуть певним маршрутам. У чому проблема? Метро… Читати більше
У столиці Австрії, після п’ятирічної перерви, 15 лютого знову відбудеться благодійний Український бал, покликаний більше… Читати більше
Останні скандальні заяви помічника президента рф миколи патрушева є частиною давньої практики російських високопосадовців, спрямованих… Читати більше
Базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів вищих навчальних закладів розпочнеться з вересня 2025 року. Вона… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.