Трохи з таємниць української національної кулінарії: у столиці презентували книжку-дослідження “Біблія борщу”

Унікальне видання "Біблія борщу. Трохи з таємниць української національної кулінарії. Рецепти борщу з кулінарних, етнографічних, художніх книг 1584–2022 рр. з коментарями" презентували амбасадор української кухні Євген Клопотенко та письменниця Світлана Короненко.

Презентація відбулася 13 грудня в Укрінформі, передає Рубрика.

Яке рішення?

Книга Світлани Короненко "Біблія борщу" на понад 500 сторінок є першим ґрунтовним кулінарно-етнографічним дослідженням про найпопулярнішу національну українську страву, яка стала кодом ідентичності.

Фото: Укрінформ /Тарасов Володимир

У виданні – до 900 рецептів борщу, які авторка зібрала у 184 українських, польських, білоруських і російських кулінарних, а також етнографічних, статистичних та художніх книгах 1584–2022 років.

Як це працює?

Письменниця розповіла, що задум книги виник 2020 року, коли Євген Клопотенко з командою розпочали "боротьбу за борщ", аби визнати його українською національною стравою на міжнародному рівні.

"Ми з чоловіком Михайлом Слабошпицьким відстежували, нам було цікаво, хоча це неначе не стосувалося того, чим ми займалися", – зазначила письменниця.

За її словами, щоби переконатися, що навіть українську страву "борщ" росія намагається собі привласнити, вона почала уважно читати оцифровані давні книги на російських сайтах, в яких були рецепти з назвами український і малоросійський борщ.

Фото: Укрінформ /Тарасов Володимир

Як зазначила Короненко, коли в родині це обговорювали, то чоловік запропонував зробити книжку про страву, яка об'єднує багато смислів. Коли вже було віднайдено й опрацьовано 700 рецептів, авторка доєднала інформацію із 34 польських сайтів із рецептами, серед яких є теж українські.

"Це фундаментальна робота. Визнання ЮНЕСКО є дуже важливим. Одночасно, коли у нас є таке інформаційне підґрунтя, тисяча рецептів, то ніхто у світі не може прийти і сказати, що це не наш борщ.

Друга важливість цієї роботи в тому, що вона розбиває стереотип про канонічність борщу: мовляв, червоний борщ тільки так готується – й по-іншому не можна", – сказав про "Біблію борщу" ініціатор внесення українського борщу до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО, шеф-кухар Євген Клопотенко.

Докторка історичних наук Ольга Казакевич підкреслила, що книга є історично-гастрономічним дослідженням. Вона показує страву як культурний символ, як культурний код і маркер національної ідентичності.

Фото: Укрінформ /Тарасов Володимир

Про традиції приготування борщу як національний маркер культури сказав і директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАНУ Микола Жулинський:

"Це ґрунтовне наукове дослідження, яке вражає системністю осмислення всієї історії українського борщу".

Директор Інституту української мови НАНУ Павло Гриценко акцентував, що про давню історію українського борщу свідчать, зокрема, ще козацькі прізвища та географічні назви. Місту Борщів на Тернопільщині – уже понад 500 років, додав він.

Клопотенко також повідомив, що уже напрацьована концепція створення Музею борщу.

"Нам треба приміщення і треба кошти. Концепція музею побудована у двох площинах. Перше – онлайн-музей з усіма рецептами. Щоби кожна людина у світі могла загуглити, наприклад, «борщ з карасями» (улюблений Тараса Шевченка – ред.) – і прочитати, де такий готували, від кого зробили перепис.

І офлайн-музей. У ньому висітимуть забальзамовані продукти, експозиція розповідатиме про еволюцію – щоби відвідувачі могли подивитися, а на завершення сісти й поїсти борщу. Шукаємо фундаментальне приміщення, десь у центрі. Бажано у Києві, хоча може бути і в іншому місті", – зазначив шеф-кухар.

На презентації учасники дегустували три борщі, приготовлені за давніми рецептами, серед них:

  • "Королівський" 1682 року,
  • борщ зі свіжим судаком на квасі за переписом 1837 року.

Довідка

Борщ – це основна перша страва української кухні. 1 липня 2022 року Міжурядовий комітет з охорони нематеріальної культурної спадщини вніс український борщ до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони.

Нагадаємо, відомий кухар Євген Клопотенко запропонував створити музей культури приготування українського борщу у Києві.

Як повідомлялось, в Японії український борщ отримав престижну нагороду "Найкраща національна страва".

Також Рубрика писала про 10 фактів про борщ, які вас здивують. І три смачні рецепти. Детальніше читайте в матеріалі "Культурна перемога України."

Свіжі дописи

  • Новини

Федоров: Кабмін продовжив проєкт “100 майстерень” на 2025 рік

Віцепрем’єр-міністр з інновацій, освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив,… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

У Києві в музеї Івана Гончара на завершення новорічно-різдвяних свят організували розколяду

У столиці 12 січня в музеї Гончара провели розколяду — розмаїте обрядодійство на завершення святок.… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

Аналітики ISW вказують на те, що зусилля рф де-факто анексувати Білорусь є стратегічними ризиками для США, НАТО та України

Експерти Інституту вивчення війни вказують на те, що спроби російської федерації де-факто анексувати Білорусь створюють… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

росіяни поширюють фейки про прорив на Сумщині: прикордонники пояснили, навіщо це рф

росіяни постійно поширюють інформацію про нібито прорив кордону України у Сумській області, проте Сили оборони… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

Сили ППО над Україною збили 34 безпілотники: уламками дронів на Полтавщині пошкоджено енергооб’єкт

У ніч проти 16 січня війська рф атакували Україну 55 ударними безпілотниками типу Shahed, а… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Новини

Генштаб: за минулу добу на фронті відбулося 124 боєзіткнення

На фронті минулої доби, 15 січня, було зафіксовано 124 бойові зіткнення Сил оборони України з… Читати більше

Thursday January 16th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.