Про це пише спільнота "Пасажири Києва".
Як зауважують у спільноті, рішення зупиняти комунальний транспорт під час тривог у столиці створює значні незручності для пасажирів, особливо в холодну пору року. Люди змушені чекати на зупинках або витрачати кошти на альтернативний транспорт, що часто не є доступним для багатьох.
На відміну від Києва, низка міст України, таких як Хмельницький чи Івано-Франківськ, демонструють інший підхід.
"Ми нещодавно перепитали про стан справ у Хмельницькому та Івано-Франківську і з подивом дізналися, що там вже декілька місяців не зупиняють комунальний транспорт. Пораділи за містян…", наголосили у спільноті.
Там транспорт продовжує працювати під час тривог і зупиняється лише за наявності реальної загрози, що дозволяє підтримувати стабільність руху та зручність для пасажирів.
"Всі міста України розуміють, що громадський транспорт – це критична інфраструктура, яка має працювати стабільно та передбачувано. Але не Київ", обурюються активісти.
Ключові проблеми рішення зупинки громадського транспорту під час тривог в Києві:
"Люди мерзнуть під зупинками на морозі чи переплачують сотні гривень за таксі. Страждають і водії, які не можуть переїхати з лівого берега на правий через Дарницький міст", пояснюють у спільноті.
Своєю чергою Київська міська державна адміністрація та міська військова адміністрація аргументують своє рішення безпековими міркуваннями, вважаючи, що зупинка транспорту може зменшити ризики для пасажирів.
Довідка
Від 1 серпня 2022 року в Києві запрацювали нові правила наземного громадського транспорту: під час повітряної тривоги він має зупинятися в безпечному місці, відповідно до правил дорожнього руху, а пасажири повинні залишити салон і пройти до найближчого укриття. Це рішення стосується і приватних перевізників.
У КМДА пояснили, що пасажири не сплачуватимуть за проїзд повторно після відбою повітряної тривоги. Контролерів про це попередять, вони отримають відповідні інструкції. Після відбою тривоги водій чекатиме пасажирів протягом 10 хвилин. Пасажири, які за цей час не встигнуть повернутися до транспортного засобу, зможуть скористатися наступним.
Метрополітен, як і раніше, під час повітряної тривоги не буде виконувати перевезення наземними ділянками та зупинятиме роботу станцій відкритого типу.
Також на сайті Київської міської ради набрала необхідну кількість голосів петиція із закликом скасувати рішення про зупинку роботи громадського транспорту під час повітряної тривоги. Столична влада пояснила, що не може підтримати цю пропозицію, оскільки під час воєнного стану таке рішення ухвалює Рада оборони міста.
Унаслідок ракетної атаки по місту Таганрог російської федерації поранень зазнав 41 російський військовий. Також відомо… Читати більше
У виробництві ударних безпілотників "Молнія" й "Фенікс" російська федерація використовує компоненти виробництва Китайської Народної Республіки… Читати більше
У Миколаєві планують створити окремий енергетичний острів, який забезпечуватиме електроенергією під час тривалих відключень світла.… Читати більше
В Україні з високою ймовірністю легалізують криптовалюту вже у першому кварталі 2025 року, але на… Читати більше
Попри невдалий дзвінок 15 листопада канцлер Німеччини Олаф Шольц готовий до подальших переговорів з російським… Читати більше
Україна активно розвиває виробництво сучасних видів зброї, що не лише забезпечує армію під час війни,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.