Письменницю Амеліну нагородили спеціальною відзнакою посмертно за внесок у боротьбу за свободу слова
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/12/amelignp-840x441.jpg)
Фото: Фейсбук-сторіна письменниці
Українська письменниця та активістка Вікторія Амеліна, яка загинула внаслідок російського ракетного удару по піцерії в Краматорську, була ушанована посмертної спеціальної відзнаки Prix Voltaire. Цю премію вручають літераторам за видатний внесок у боротьбу за свободу слова.
Про це повідомили на сайті Міжнародної асоціації видавців (IPA).
Як повідомляють, нагороду було вручено під час 34-го Міжнародного конгресу видавців у мексиканській Гвадалахарі. Нагороду прийняла правозахисниця та голова організації "Центр громадянських свобод" Олександра Матвійчук, яка є також лауреаткою Нобелівської премії миру 2022 року.
Олександра Матвійчук під час церемонії згадала багатогранну діяльність Вікторії:
"До мене підходило багато людей, які знали Вікторію особисто, бо зустрічали її на книжкових фестивалях чи мистецьких заходах. Я дивуюся, як багато вона встигала — волонтерила, документувала воєнні злочини, писала, виступала. Мені сумно, що Віка не може забрати нагороду сама, але місточки, які вона будувала між Україною та світом, продовжують працювати".
![Вікторія Амеліна](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/12/Viktoriya-Amelina.jpg)
Фото: IPA
Організатори церемонії також згадали виступ Амеліної в Норвегії, де вона приймала Prix Voltaire за іншого українського письменника, Володимира Вакуленка, убитого росіянами на Харківщині. Тоді Вікторія наголошувала:
"Я говорю від імені мого колеги, який не пережив ще одну спробу російської імперії стерти українську ідентичність. Ця нагорода — унікальна та значуща, бо нагадує про сотні українських авторів, які, як і Вакуленко, були вбиті протягом історії".
![премія, письменник Вакуленко](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/05/vaku.jpg)
Фото: Фейсбук / Victoria Amelina разом з Marjana Savka
Що відомо про письменницю
Після початку повномасштабного вторгнення Вікторія Амеліна займалася документуванням воєнних злочинів росії у складі правозахисної організації Truth Hounds. Зокрема, як вказує ПЕН-клуб, вона знайшла щоденник вбитого російськими окупантами письменника Володимира Вакуленка на звільненій Ізюмщині.
Письменниця також працювала над книгою англійською мовою War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War про жінок, які документують російські воєнні злочини.
Амеліна також була організаторкою першого літературного фестивалю в Нью-Йорку на Донеччині, який відбувся в жовтні 2021 року.