До реєстру ЮНЕСКО включили кобзарсько-лірницьку традицію України
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/12/peteate-840x441.jpg)
Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій
Міжурядовий комітет ЮНЕСКО на 19-й сесії, що проходить в столиці Парагваю місті Асунсьйон, офіційно включив українську "Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції" до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини.
Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій, пише Рубрика.
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький наголосив, що цей успіх свідчить про міжнародне визнання української самобутності та культурних цінностей.
"Для нас з вами — це визнання наших цінностей, культури, самобутності та ідентичності… Київський, Харківський, Львівський кобзарські цехи наочно продемонстрували — охорона живої традиції залежить від її носіїв. Вона жива, коли є ті, хто її несе далі", — сказав посадовець.
На жаль, війна, розв'язана росією, завдає значної шкоди українській культурі, а також забирає життя митців. За словами міністра, від початку війни загинуло 133 українських митців, серед яких шестеро братчиків кобзарських цехів, які зі зброєю в руках захищали Україну.
![Кобзарство ЮНЕСКО](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/12/Kobzarstvo-YUNESKO.jpg)
Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій
"Нині росія, як колись імперський та сталінський режими, нищить усе, що пов'язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри усі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність", – зауважив Точицький.
У міністерстві повідомляють, що кропітка робота над програмою розпочалася ще у 2022 році, коли кобзарсько-лірницьку традицію було внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
![Кобзарство ЮНЕСКО](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/12/uruk.jpg)
Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій
У 2023 році за ініціативи Кобзарських цехів Києва, Львова та Харкова, Асоціації "Дивись українське!", ГО "Центр розвитку "Демократія через культуру"", за підтримки Благодійного фонду "МХП – Громаді" та Національної академії мистецтв України, Україна подала на внесення до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО "Кобзарсько-лірницьку традицію" та програму з її охорони.
![Кобзарство ЮНЕСКО](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/12/ivrv.jpg)
Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій
Також нещодавно організація ЮНЕСКО визнала українське мистецтво писанкарства культурним надбанням людства та включило його до списку об'єктів нематеріальної спадщини.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/11/bolgary-e1732661884367-150x85.jpg)
Болгарська культурна спадщина в Україні: шлях до євроінтеграції через спільну історію
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/11/630_360_1732096258-166-150x85.jpg)
У США створили новий етнокалендар зі світлинами унікальної колекції автентичного українського одягу
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/11/DSC_7224-scaled-150x85.jpg)
У Львові пройшов Міжнародний фестиваль "Земля Поетів": понад 50 подій, п'ять сцен та більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/08/programa-z-ohorony-tradytsiyi-pokryttya-hat-solomoyu-ta-ocheretom-150x85.jpeg)
Традиції, обряди й страви: список нематеріальної спадщини України доповнили 27 елементами
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2024/11/Rubryka-Knyzhkovyj-klub-u-Sensi-150x85-c-1.jpg)