Про це повідомляє Financial Times із посиланням на джерела, передає Рубрика.
"З січня по жовтень цього року українські прокурори відкрили 60 тисяч справ проти вйськових за залишення своїх позицій, що майже вдвічі більше, ніж у 2022 і 2023 роках разом узятих.
У разі визнання винними чоловікам загрожує тюремне ув'язнення терміном до 12 років", – йдеться у публікації.
Видання також зазначає, що деякі військові користуються можливістю відправлення в закордонні тренувальні табори в союзних країнах, щоб дезертирувати.
"Близько 12 осіб щомісяця втікають із військових навчань у Польщі, сказав представник польської служби безпеки на умовах анонімності. Міноборони Варшави передало українській владі питання щодо дезертирів", – йдеться в матеріалі.
Видання FT пише, що наприкінці жовтня сотні піхотинців 123-ї бригади залишили свої позиції у Вугледарі на Донеччині. Вони повернулися до своїх домівок у Миколаївській області, де деякі з них влаштували акцію протесту, вимагаючи більше зброї і тренувань.
"Ми приїхали [до Вугледара] з автоматами. Говорили, що буде 150 танків, а їх було 20… і нічим нас прикрити", – розповів виданню офіцер 123-ї бригади, який говорив на умовах анонімності. Він також заявив, що за три роки війни в його підрозділі не було жодної ротації.
За даними місцевої влади, деякі з дезертирів 123-ї бригади з того часу повернулися на фронт, інші переховуються, а деякі перебувають у досудовому ув'язненні.
Зазначається, що за даними опитування за квітень 2024 року, найменше серед європейських країн готові воювати за свою державу в Італії, Німеччині, Австрії, Іспанії, Болгарії – тут показники нижче 50%.
В Україні відсоток тих, хто готовий, становить 62%, що майже удвічі більше за тих, хто не готовий – таких 33%.
Серед сусідів України відносно більшу готовність воювати за свою країну вислови у Молдові, де цей відсоток трохи більший від половини респондентів. У Румунії та Польщі відсоток готовності воювати дещо менший від половини опитаних.
Нагадаємо, 28 листопада 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон про добровільне повернення на службу тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертирував.
Причини та наслідки СЗЧ
Однією з причин зростання випадків СЗЧ і дезертирства фахівці називають психологічну виснаженість військовослужбовців, які стикаються з жорстокою реальністю війни. Попри те, що українська армія докладає значних зусиль для підтримки морального духу, не всі військові витримують тиск і стрес на передовій.
Іншою причиною є недостатня підготовка деяких мобілізованих, які опиняються в бойових умовах без належної підготовки або з недостатніми знаннями для виконання завдань.
Публічним прикладом СЗЧ став випадок, коли 21 вересня Сергій Гнезділов написав у Facebook, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих.
Нагадаємо, що Верховна Рада 21 листопада ухвалила закон № 12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертував. Військова служба і дія контракту будуть продовжені.
А 28 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військові частини (СЗЧ) або дезертував.
Нагадаємо, в серпні в Верховній Раді був зареєстрований проект закону щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану.
А в серпні Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє звільнити від відповідальності тих, хто вперше самовільно залишив частину та висловив бажання продовжити службу
Згідно з законом, особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407 (Самовільне залишення військової частини або місця служби), 408 (Дезертирство), може бути звільнена від кримінальної відповідальності.
Для цього потрібно, щоб військовий до закінчення досудового розслідування добровільно заявив слідчому чи прокурору про намір повернутися до військової частини або місця служби для продовження служби.
У ДБР повідомили, що згідно з новим законодавством, у військових, які вперше самовільно залишили місце несення служби, є місяць – до 1 січня 2025 року, щоб повернутися без настання кримінальної відповідальності.
Українські розробники працюють над революційним AI-застосунком, який допоможе дітям, що не можуть говорити, висловлювати свої… Читати більше
Уже у лютому цього року може відбутися наступне засідання у форматі "Рамштайн": країни-партнери вже погодили… Читати більше
Petcube, провідна українська компанія у сфері технологій для домашніх тварин, анонсувала новий продукт — Petcube… Читати більше
Ви коли-небудь замислювались, чому деякі інтер'єри виглядають бездоганно організованими, ніби зійшли зі сторінок глянцевого журналу?… Читати більше
В погоне за передовыми технологиями не каждый готов выложить внушительную сумму за новенький смартфон от… Читати більше
Збройні сили України 5 січня 2025 року розпочали обмежену бронетанкову контратаку проти російських військ у… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.