У військових є час до 1 січня, щоб повернутися із СЗЧ, – Держбюро розслідувань
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявила речниця Державного бюро розслідувань (ДБР) Тетяна Сапьян, цитує Рубрика.
21 листопада український парламент в цілому ухвалив закон №12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишили військові частини або дезертували. 28 листопада президент Володимир Зеленський його підписав.
У такому разі дія їхнього контракту або служби продовжиться, при чому з поновленням усіх пільг, соціальних гарантій, виплат грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення.
У разі повернення розпочаті проти військових кримінальні провадження не мають бути підставою для відмови в поновленні на службі. Незалежно від того, порушена вже справа про СЗЧ військового чи ні, командир його частини має впродовж 72 годин продовжити дію контракту або поновити бійця на службі. А також листом повідомити про повернення військового або орган досудового розслідування, або Військову службу правопорядку (або і те, й інше).
Речниця ДБР наголосила, що основа мета закону — створити можливості для військових, які пішли у СЗЧ чи дезертували, повернутися на службу "без докорів сумління та конфліктів із законодавством України".
"Якщо ви пішли у СЗЧ або здезертирували, у вас є можливість повернутися у військову частину протягом місяця — це кінець листопада — 1 січня 2025 року", — сказала вона.
За словами Сапьян, у разі повернення військового саме кримінальне провадження буде закрите. Щодо тих, хто не повернеться до 1 січня 2025 року, буде проводитися низка процесуальних заходів та роз'яснювальні роботи.
Вона також додала, що для військових будуть створювати "максимальні передумови", щоб вони повернулися до служби. Але якщо людина не піде "компроміс", їй загрожує 5-7 років позбавлення волі.
Як повідомило Суспільному джерело у Генштабі ЗСУ 29 листопада, за останній місяць на службу до своїх частин після СЗЧ повернулися 6 тисяч військовослужбовців.
Однією з причин зростання випадків СЗЧ і дезертирства фахівці називають психологічну виснаженість військовослужбовців, які стикаються з жорстокою реальністю війни. Незважаючи на те, що українська армія докладає значних зусиль для підтримки морального духу, не всі військові витримують тиск і стрес на передовій.
Іншою причиною є недостатня підготовка деяких мобілізованих, які опиняються в бойових умовах без належної підготовки або з недостатніми знаннями для виконання завдань.
Публічним прикладом СЗЧ став випадок, коли 21 вересня Сергій Гнезділов написав у Facebook, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження, яке розслідуватиме Державне бюро розслідувань у зв'язку із заявою військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної бригади Сергія Гнезділова про самовільне залишення служби через відсутність урегулювання владою питання демобілізації.