Європейський зелений: в Україні в наступному році введуть новий стандарт кольору світлофорів
Останнім часом в мережі поширювалася інформація про зміни у світлофорах в Україні, зокрема про так звані "смарагдові" сигнали з травня 2025 року. Як з'ясувалося, нова редакція стандарту ДСТУ 4092:2024 не передбачає суттєвих відмінностей у принципах функціонування світлофорів.
Інформацію прокоментував заступник начальника патрульної поліції Олексій Білошицький.
Зауважимо, що медіа посилаються на наказ Українського науково-дослідного та навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості й на проєкт нового стандарту ДСТУ 4092:2024.
У документах прямо не вказується, що зелений сигнал світлофорів стане саме смарагдовим. Можливо, це була інтерпретація медіа, які писали, що зелений вирішили замінити смарагдовим, оскільки він "має високу насиченість та блиск і є помітнішим на дорозі".
Своєю чергою Білошицький зауважив, що нова редакція ДСТУ по світлофорах принципово серйозних відмінностей не передбачає. За повідомленням інституту НІРІ нове оновлення було здійснене з метою гармонізації з європейськими нормами.
Серед нововведень, які запроваджуються новим ДСТУ, можна виділити такі:
- Шевронні стрілки. Стрілки на лінзах світлофорів будуть виконані у вигляді шевронів, що відповідає європейському стандарту.
- Насичений зелений колір. Зелений сигнал стане більш насиченим, щоб відповідати європейським нормам.
- Велосипедні світлофори. Для велосипедних доріжок використовуватимуться світлофори з піктограмою велосипеда та лінзою 100 мм. Якщо велосипедний світлофор розташований над дорогою, лінза буде 200 мм.
- Спільні велопішохідні світлофори. Світлофори, що поєднують піктограми для пішоходів і велосипедистів, будуть використовуватися на спільних доріжках.
- Таймери зворотного відліку. Вони стануть обов'язковими для пішохідних, транспортних і велосипедних світлофорів.
Новий стандарт поширюється лише на реконструкції та будівництво нових доріг. Це означає, що заміна всіх старих світлофорів не планується.
Нагадаємо, що на восьми перехрестях Києва, у межах експерименту, встановили спільні світлофори для пішоходів і велосипедистів.
Окрім того, у Львові 16-річний школяр Богдан Главацький створив "розумний" світлофор, який вміє аналізувати та контролювати небезпечну ситуацію на дорозі та попереджати про це всіх учасників руху.