Мільйонна афера на закупівлі форми: правоохоронці викрили екс-радника Міноборони та колишнього нардепа
Співробітники правоохоронних органів викрили масштабну аферу з закупівлі військової форми. Підозри отримали екс-радник Міноборони, колишній нардеп та його син.
Про це пише РБК-Україна повідомляє Нацполіція, передає Рубрика.
Як зазначають джерела ЗМІ, підозру отримали:
- бізнесмен Роман Баликін (власник групи компаній АТЛ),
- колишній нардеп Ігор Франчук,
- його син Ярослав Франчук.
Слідство зазначає, що колишній радник екс-заступника міністра оборони вступив у злочинну змову з нардепом II-IV скликань, щоб заволодіти бюджетними коштами на замовленні понад мільйон комплектів одягу для українських військових за угодами, які уклали у 2022 році за завищеними цінами.
Також в оборудці фігурують син депутата та іноземець.
Організував схему іноземець – шахрай міжнародного масштабу, який неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності у Франції, Іспанії, Туреччині та Індонезії.
Для виконання замовлення він підібрав текстильний холдинг у Туреччині та обіцяв його керівникам сприяти в отриманні великого оборонного замовлення завдяки своїм зв'язкам із впливовими українськими чиновниками та політиками.
Турецька сторона повідомила, що ціна виготовлення понад мільйона комплектів військової форми коштуватиме 25,6 млн доларів і видала шахраю довіреність на представлення своїх інтересів.
Посередник уклав з Міноборони пʼять угод за завищеними цінами на суму понад 35 млн доларів від імені підконтрольної йому компанії, і тільки після цього підписав контракти на суму 25,6 млн доларів із турецьким швейним холдингом.
Більш ніж 10 млн доларів різниці мали "лягти" в кишені посередника, радника екс-заступника міністра оборони та колишнього нардепа, який лобіював укладання цих контрактів.
Шахрай надіслав турецькій стороні 10 млн доларів як завдаток. Коли турки відшили форму та доставили її в Україну, посередник перестав виходити з ними на звʼязок і не віддав їм ще понад 10 млн доларів за виконану роботу. За даними слідства, організатор афери витратив ці кошти на власний розсуд.
Встановлено, що отримані кошти учасники афери використовували для придбання елітних автівок, нерухомості, зокрема і за кордоном.
Поліцейські провели 38 обшуків за місцями проживання й роботи причетних до злочинної схеми. Було вилучено:
- документи,
- автівки,
- мобільні телефони,
- компʼютерну техніку, що містять докази скоєних злочинів.
Раднику екс-заступника міністра оборони, колишньому нардепу та його сину оголосили підозру за шахрайство в особливо великих розмірах, вчинене групою осіб (ст. 28, ч. 4 ст. 190 Кримінального Кодексу України).
Вирішується питання про накладення арешту на майно фігурантів. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі.
Скандали з закупівлями у Міноборони
Нагадаємо, співробітники правоохоронних органів під час масштабної спецоперації у рамках розслідування щодо розкрадання 138 млн грн, виділених на потреби армії, провели 70 обшуків та повідомили 30 підозр службовцям по всій Україні.
Окрім того, через привласнення більш як 10 млн гривень, які виділили на оборону, начальнику Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління повідомлено про підозру.
Також у незаконному збагаченні на майже 58 млн гривень підозрюють експосадовця Сил логістики ЗСУ.
Зауважимо, що Міноборони у рамках переходу на нову модель забезпечення війська продуктами у 2024 році удвічі збільшить кількість робочих груп для перевірки якості харчування.
Також повідомлялось, що працівники ДБР повідомили про підозру командиру взводу однієї з військових частин протиповітряної оборони Одеської області. Він продав понад 20 тонн стратегічного палива під час російського повномасштабного вторгнення.