fbpx
Сьогодні
Ексклюзив 11:26 25 Лис 2024

Посібник та серіал з пошуку роботи для ветеранів: як це працює і навіщо

English version here

Команда передала 650 примірників Міноборони України, які будуть розповсюджені серед бойових підрозділів. Фото: "Зелена Смуга"

Освітні матеріали створені на основі реального досвіду ветеранів і ветеранок. 

У чому проблема?

Досвід АТО/ООС

80% ветеранів і ветеранок у резюме не зазначали свій військовий досвід — такими були результати дослідження проєкту "Робота для ветерана є!" у 2021-2022 роках. Серед основних причин — особисті сумніви, зокрема й побоювання що їхній досвід буде причиною дискримінації при відборі. 

Частково сумніви були небезпідставні, адже знаходилися несумлінні працедавці, які відмовлялися брати ветеранів на роботу, обґрунтовуючи це "можливими проблемами з психікою кандидатів" чи "їхньою некомпетентністю". Однак, як показує опитування, для більшості роботодавців військовий досвід все ж не був перепоною. От що справді важливо — розвинені soft та hard skills. 

Досвід повномасштабної війни

В аналітиці Українського ветеранського фонду зазначено, станом на 2024 рік, лише 13,3% опитуваних ветеранів не стикалися з перешкодами при працевлаштуванні. Серед найпоширеніших перешкод: проблеми зі здоров'ям, власний психоемоційний стан, втрата навичок за час служби. 

Також майже 42% вказали, що роботодавець зберігає робоче місце за ними на час військової служби, майже 26% — що місце не збереглося, 16% — що їх звільнили перед мобілізацією. 

Повернення до цивільного життя для частини військовослужбовців стає викликом і тригером, через що вони свідомо не хочуть іти з військової служби. 

"Ми постійно спілкувалися з захисниками й запитували: «Куди ти далі?». І зрозуміли, що після служби складно реалізуватися. Багато людей демобілізується по стану здоров'я з пораненням, тобто фактично ти повертаєшся в цивільне життя з серйозним викликом для здоров'я. Велика проблема серед тих ветеранів, які понад рік не можуть знайти роботу або реалізуватися, — частина з них починає зловживати алкоголем чи наркотиками. У людей розпадаються сім'ї через це. Ти знімаєш військову форму, і відчуття, наче тебе зрадили", — розповідає Олександр Куклишин, керівник ветеранської організації "Зелена Смуга".

Яке рішення?

"Коли людина має роботу, кошти та зайнятість, це лікує. І чим раніше людина отримує знання, як їй діяти далі, тим швидше й ефективніше вона знаходить цю роботу", — переконаний Олександр. 

Організація "Зелена Смуга" разом з ветеранами та партнерами створили соціальний серіал "Як знайти бажану роботу після військової служби" та безплатний посібник "Як досягти кар'єрного успіху після військової служби". У них команда дає практичні поради з пошуку роботи на прикладі реальних історій ветеранів і ветеранок, залучає психологів, працедавців та досвід американських ветеранів, а саме ветеранської організації Pittsburgh hires Veterans. 

Навчальна місія в Америку у 2019 році по програмі IVLP. Фото: "Зелена Смуга"

Серіал знімали понад два роки, аби зняти реальних ветеранів з історіями повернення, де серед героїв колишній військовий хірург, який очолює експертну групу в МОЗ; колишня заступниця командира роти, яка працює фінансовою аналітикинею; колишній розвідник, який працює інструктором з самооборони.

Як це працює?

Посібник складається з декількох розділів, які описують складність переходу від військової служби до цивільного життя; міфи, з якими може стикатися ветеран при пошуку роботи; потребу звертатися за підтримкою до психологів, рідних чи наставників. 

Посібник. Фото: "Зелена Смуга"

Як зазначає Олександр, значну частину посібника присвячено пошуку власної ідентичності, адже багатьом ветеранам складно зрозуміти, де і як реалізувати себе поза межами військового досвіду. 

"У нас був кейс (окрім посібника, організація проводить заходи та навчання для ветеранів), де ми домовилися з рядом організацій, щоб ті навчали ветеранів IT-навичок, а ми своєю чергою допомогли з працевлаштуванням. Зі 100 учасників на завершення курсу лише 30-40% продовжили розвиватися в IT сфері, тому що у більшості було хибне уявлення про цю професію. Саме тому у посібнику ми розповідаємо, як знайти свою ідентичність, аби правильно вибрати цивільну професію", — додає керівник. 

Організація працює і в регіонах, адже там великий запит від ветеранів та військовослужбовців. Фото: "Зелена Смуга"

З досвіду організації, найчастіше відмови від працедавців приходять тому, що у кандидата відсутні ті чи інші навички, які потрібно розвивати. Наприклад, вакансія передбачає роботу з людьми, а кандидат не командний гравець. Для цього у посібнику містяться поради зі створення резюме, визначення власних вмінь і навичок та вправи для рефлексії цінностей, бажань, сумнівів тощо — аби навчити ветерана, як найкраще визначити та продемонструвати свої здібності у цивільній професії.

"Важливо, щоб ветеран міг показати свою ефективність, вибудувати конкурентоспроможність. Щоб людина, працюючи в компанії, відчувала, що займає це місце не тому, що має "учасника бойових дій", а тому що корисна й ефективна для цієї компанії. Для ветеранів важливо відчувати свою гідність", — говорить Олександр.  

Обмін досвідом у регіонах. Одеса. Фото: "Ветеранс Хаб Одеса"

Щоб поширювати посібник серед цільової авдиторії, команда співпрацює з ветеранськими організаціями та просторами, медичними та реабілітаційними організаціями, державними установами. Якщо ви є ветераном, ветеранкою або членом родини захисників та потребуєте підтримки у працевлаштуванні, організація надає безплатну паперову версію посібника, яку можна отримати, написавши команді в соціальних мережах.

Довідка про організацію

Ветеранська організація "Зелена Смуга" з 2016 року займається напрямком медичної реабілітації ветеранів та ветеранок. З того часу разом з партнерами провела понад 100 безплатних операцій та 1000 консультацій медичних консультацій. Згодом команда почала організовувати вебінари з працевлаштування, реалізувала освітній серіал і посібник для Захисників та Захисниць.

Нагадаємо, "Близькі" — це проєкт, де рідні військових і ветеранів та вони самі можуть опанувати нову професію, сходити на творчий майстер-клас і віднайти своє місце у спільноті однодумців. Як працює проєкт читайте докладніше у матеріалі "Рубрики".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: