МОЗ з 2025 року посилить контроль над психіатричними оглядами: що відомо

Міністерство охорони здоров'я посилить вимоги до закладів, у яких проводять психіатричні огляди. Це роблять для того, щоб уникнути зловживань і підробок довідок.

Про це повідомили у міністерстві, передає Рубрика.

Нові правила передбачає наказ МОЗ України № 1759.

З нового року проводити такі огляди зможуть лише медичні заклади, які:

  • мають ліцензію за спеціальністю "Психіатрія";
  • мають договір із Національною службою здоров'я (наразі таких є 904);
  • працюють в Електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ).

Також огляди можна буде пройти у ліцензованих медзакладах державних структур, як-от Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, які надають таку допомогу.

Проводити його має право лише кваліфікований лікар-психіатр, який пройшов обов'язкове навчання і зареєстрований у ЕСОЗ.

Довідка буде чинною протягом року з дати проведення огляду.

"Зміни покликані, зокрема, запобігти зловживанням під час проведення психіатричних оглядів, наприклад, коли довідки про їх проходження видаються часто без самого огляду, а заклади, що їх проводять, не мають відповідних фахівців", – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що відповідні зміни МОЗ внесло своїм наказом № 1759 від 15 жовтня 2024 року до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин.

Крім того, посилено вимоги до організації та проведення оглядів. Наприклад, щодо забору матеріалів, встановлення особи, яка проходить огляд, внесення даних в електронну систему, накладання кваліфікованих електронних підписів тощо.

Особі, яка пройшла огляд, видається відповідна довідка (форма № 100-2/о) з інформацією про наявність/відсутність протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Працівник/кандидат на зайняття посади має надати цей документ роботодавцю під час прийому на роботу, а також у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності.

Довідка діє 12 місяців з дати проведення огляду. Водночас закінчення цього терміну не є підставою для відсторонення працівника від виконання робіт та проведення повторного огляду. Періодичність проведення психіатричних оглядів, а також перелік категорій осіб, які мають їх проходити, визначено наказом МОЗ № 139 від 26.01.2024 р.

У міністерстві наголосили, що організація та проведення психіатричних оглядів (попереднього (під час прийняття на роботу), позачергового та періодичного (протягом трудової діяльності)) здійснюється коштом роботодавця.

Зміни набудуть чинності з 1 січня 2025 року.

За даними Міністерства охорони здоровʼя, станом на 18 листопада 2024 року в Україні законтрактовані з НСЗУ та надають амбулаторну, стаціонарну та мобільну медичну допомогу за напрямом "Психологічна і психіатрична допомога" 904 медзакладів (за 1517 місцями надання послуг, які охоплюють всю територію України).

Переглянути їх перелік можна за посиланням.

Довідка

У МОЗ зауважують, що деякі українці можуть не розрізняти таких фахівців, як психолог, психіатр і психотерапевт.

Однак до цих лікарів потрібно звертатися з різними потребами, зокрема через те, що психіатр може виписувати ліки, а психолог – ні.

"Між ними є дещо спільне – кожен із цих спеціалістів працює з людьми, які мають проблеми психічного здоров'я, або хочуть їх попередити чи краще зрозуміти себе.

Проте між освітою, методами і способами взаємодії цих спеціалістів із тими, хто до них звертається, – велика різниця", – розповідають у Міністерстві охорони здоров'я.

По-перше, психіатр завжди має вищу медичну освіту. Психолог не завжди. Із першого пункту виходить наступна відмінність – психіатр, на відміну від психолога, який працює зі станами й розладами психіки, може призначати лікарські препарати.

Психіатр також може скеровувати на додаткові дослідження, здійснювати загальний медичний догляд, у т.ч. спостерігати за впливом ліків на стан пацієнта, але водночас – застосовувати психотерапевтичні методи (наприклад, раціональну чи когнітивно-поведінкову, чи іншу терапію).

Психіатр займається патологіями: діагностує й здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування. Мета його роботи – зробити симптоми менш явними або усунути їх взагалі.

Психологи зосереджені на наданні психологічної допомоги із застосуванням доказових методів і підходів, які не передбачають призначення ліків.

Нагадаємо, в Україні з 1 жовтня запрацювала система електронних рішень для медичного канабісу, яка дозволяє простежити шлях медичного канабісу. Однак продаж ліків поки розпочати неможливо, проте уже зареєстрували першу аптеку, де продаватимуть ліки на основі медичного канабісу

Свіжі дописи

  • Новини

У Києві завершили роботи з облаштування скверу із “зеленими” трамвайними коліями

Мешканці столиці отримали ще одну сучасну зелену зону європейського рівня на вулиці Алматинській у Дніпровському… Читати більше

Wednesday November 27th, 2024
  • Новини

Україна звернулася до Польщі з проханням віддати їй російське консульство у Познані, – Сибіга

Україна має намір отримати у своє користування будівлю колишнього генерального консульства російської федерації у польському… Читати більше

Wednesday November 27th, 2024
  • Новини

Найбільший в історії Світового банку інвестпроєкт: Україна отримала майже 5 мільярдів доларів

Україна в межах проєкту PEACE отримала 4,8 мільярда доларів від Світового банку Про це заявив прем’єр-міністр України… Читати більше

Wednesday November 27th, 2024
  • Новини

У Криму лунали вибухи: ймовірно, був атакований аеродром “Бельбек”

В окупованому Криму було чутно вибухи, на місцевих аеродромах працювала російська протиповітряна оборона. Про це пише місцевий… Читати більше

Wednesday November 27th, 2024
  • Новини

В Іспанії відкрили почесне консульство України: на заході зібрали 8,4 млн грн для підтримки українських дітей

В іспанському місті Пальма-де-Майорка відбулося відкриття Почесного консульства України на Балеарських островах. Під час заходу… Читати більше

Wednesday November 27th, 2024
  • Новини

ЗМІ: З початку повномасштабного російського вторгнення за станом здоров′я у запас звільнили понад 40 генералів

Від початку повномасштабної війни російської федерації з Україною за станом здоров’я з військової служби у… Читати більше

Wednesday November 27th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.