Парламент дозволив розлучення пар з дитиною до року у разі домашнього насильства
Верховна Рада ухвалила закон щодо вдосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
Як інформує Рубрика, проєкт №10249 ухвалено у другому читанні 285 голосами.
Документ має на меті привести національне законодавство у відповідність до Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству (Стамбульська конвенція).
Зокрема, закон виключає випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі зі сфери застосування медіації.
Він також дозволяє розлучення парам, які мають дитину до 1 року, у разі домашнього насильства (досі суди не розлучали такі подружжя).
Також передбачено недопущення процедури примирення подружжя у випадку вчинення одним з них домашнього насильства.
Крім того, передбачено недопущення процедури примирення подружжя у разі вчинення одним із них домашнього насильства.
Особам, які постраждали від сексуального насильства, надаватимуть соціальні та психологічні послуги для підтримки їх фізичного та психічного здоров'я.
Закон розмежовує повноваження між Міністерством соціальної політики та Національною соціальною сервісною службою у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
Передбачається створення кол-центру з питань:
- запобігання та протидії домашньому насильству,
- насильству за ознакою статі,
- сексуальному насильству, пов'язаному зі збройною агресією рф проти України,
- протидії торгівлі людьми,
- з питань захисту прав дитини.
Окрім того, передбачено створення нових механізмів запобігання насильства у рамках освітніх заходів та профілактичних програм.
Зазначимо, що 9 травня ВР ухвалила у першому читанні проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі".
Нагадаємо, в Україні зросла майже на 80% у порівнянні з минулим роком кількість зареєстрованих випадків домашнього насильства.
Куди звернутися, якщо я зазнаю насильства в сімʼї?
- 15 47 — урядова гаряча лінія з запобігання домашньому насильству (цілодобово, анонімно, безкоштовно з мобільного телефону);
- 116 123 (з мобільного) та 0 800 500 335 (зі стаціонарного) — національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації;
- 116 111 (з мобільного) або 0 800 500 225 (зі стаціонарного) — національна гаряча лінія для дітей та молоді;
- 0 800 213 103 — контактний центр системи безоплатної правничої допомоги;
- 102 або 0 800 50 02 02 — поліція.
Нагадаємо, що жінок, що зазнають домашнього чи гендерно зумовленого насильства, на шляху до отримання підтримки зупиняє багато перешкод. Серед найбільших труднощів — страх залишити вже звичну ситуацію, хоч вона і травмує, відсутність допомоги від оточення та побоювання за безпеку своїх дітей.
Часто жінки не мають коштів для того, щоб розпочати жити окремо від кривдника, ба більше — проблеми виникають навіть із транспортом, за допомогою якого можна б було швидко та без ризику залишити небезпечне місце. "Рубрика" розповідає про ініціативу, яка допомагає жінкам втекти від кривдника й зробити це безпечно. Читайте докладніше у нашому матеріалі: "Транспорт — це про безпеку: як на Полтавщині соціальне таксі рятує жінок від насильства".