Верховна Рада підтримала відстрочки для цивільних після полону, а певним категоріям військових – звільнення зі служби
20 листопада Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який надає право на звільнення зі служби тим військовим, чиї неповнорідні родичі загинули або зникли безвісти на війні, а також право на відстрочку від мобілізації цивільним, які пройшли російський полон.
Про це повідомили народні депутати Олексій Гончаренко та Ірина Геращенко.
Як повідомляють, законопроєкт №12104 вносить зміни до статті 26 Закону "Про військовий обов'язок та військову службу", надаючи військовослужбовцям право на звільнення зі служби після загибелі або зникнення безвісти їхніх неповнорідного брата чи сестри.
Нагадаємо, що ще у серпні неповнорідним родичам загиблих або зниклих на війні Верховна Рада надала відстрочку від призову під час мобілізації. Тепер же вони зможуть отримати право звільнитися зі служби, якщо вже перебувають у війську.
Окрім того, депутати проголосували й за відстрочку від мобілізації для тих цивільних, які пройшли полон.
Раніше журналіст та колишній полонений Володимир Фомічов звернувся до президента Володимира Зеленського й вищого політичного та військового керівництва України з проханням надати цивільним, які пройшли російський полон, право на відстрочку від мобілізації.
За його словами, він уже кілька разів намагався мобілізуватися до ЗСУ, але після спецперевірки Служби безпеки України отримував відмову. Фомічов стверджує, що це може бути пов'язано із його перебуванням у російському полоні, оскільки СБУ "бачить в цьому ризики, бачить потенційні контакти з окупованими територіями".
Він також зазначив, що колишні цивільні полонені не мають відстрочки від мобілізації, яку мають колишні військовополонені. А через спецперевірку СБУ вони ризикують потрапити на таку посаду у війську, яка може призвести до повторного потрапляння в полон.
Нагадаємо, що 100 тисяч українців скористались послугою сервісу в Резерв+, через який можна оформляти онлайн-відстрочку від мобілізації.
Що відомо про темпи мобілізації
Зазначимо, що наприкінці грудня 2023 року народний депутат Давид Арахамія повідомив, що військове командування України внесло запит на мобілізацію 500 тисяч осіб. На сьогодні уряд продовжує розроблювати правила призову військовозобов'язаних.
29 жовтня 2024 року секретар РНБО Олександр Литвиненко заявляв, що в Україні планують мобілізувати додатково 160 тисяч чоловіків. Загалом до Сил оборони вже призвано 1 мільйон 50 тисяч громадян.
Водночас начальник відділу підготовки в навчальних центрах Головного управління доктрин і підготовки Генштабу ЗСУ Василь Румак заявляв, що наразі середня чисельність одночасної підготовки новобранців у навчальних центрах становить приблизно 20 тисяч людей, хоча ще декілька місяців тому ця цифра сягала майже 35 тисяч.
Варто додати, що ротація українських військових на передовій залежить від укомплектованості резервних бригад, які мають замінити виснажені підрозділи. Проте через нестачу зброї та техніки для резервів військовим доводиться відступати, на це впливає також втома та наступ росіян.
Україна станом на листопад мобілізувала недостатню кількість людей після ухвалення закону про мобілізацію, і вона не становить 500 тисяч людей.