Суд залишив під вартою військовослужбовця Гнезділова, який публічно пішов у СЗЧ
Київський апеляційний суд 19 листопада залишив військовослужбовця 56 бригади Сергія Гнезділова під вартою. Його підозрюють у дезертирстві.
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на hromadske.
Так, судді відхилили апеляційну скаргу адвокатів Гнезділова на рішення Печерського райсуду, який відправив військовослужбовця на гауптвахту до 12 грудня.
На засідання прийшли знайомі підозрюваного, журналісти та учасники руху за встановлення чітких термінів військової служби. У них були плакати із закликами: «Поверніть права захисникам», «Протест не дорівнює порушення закону», «Твоя воля сильніша за політичну» тощо. А ще були охочі взяти Гнезділова на поруки — їхні клопотання суд також відхилив.
Адвокат Олександр Шадрін просив змінити запобіжний захід на такий, що не повʼязаний із триманням під вартою, а також визнати затримання військового незаконним.
Шадрін нагадав, що питання чітких термінів служби досі не розвʼязане, натомість Гнезділов уже 5 років перебуває в армії. До того ж йому незабаром виповниться 25 років, тобто він досягне призовного віку.
Суддя наголосила, що згідно із законодавством, апеляційний суд не може визначати незаконність затримання, бо це справа слідчого судді.
Ще одна адвокатка Анастасія Бурковська заявила, що ця кримінальна справа — це «спроба змусити Сергія мовчати про важливі речі».
«Влада обіцяла, що буде врегульований процес мобілізації. Сергій також кричав про це, але його не почули. Тож він пішов у СЗЧ, але це не є дезертирством, бо Сергій готовий повернутися на службу за двох умов: або ухвалять закон про чіткі терміни служби, або коли йому виповниться 25 років», — стверджує Бурковська.
І додала, що СЗЧ Гнезділова — «це маніфест». Тому, мовляв, йому немає сенсу переховуватись, а відповідно немає потреби тримати його під вартою.
Сам військовослужбовець зазначив, що йому загрожує до 12 років ув'язнення: «Це подяка за військову службу?». Також Гнезділов припускає, що якби він не робив публічних заяв, то, мабуть, правоохоронці не порушили б справу.
«Я півтора місяця на гауптвахті. Жодної слідчої дії, жодного допиту. До мене не приходять слідчі. Це все для того, щоб людина не могла говорити далі», — сказав підозрюваний. І нагадав, що хоче повернутися на службу, але за умови чітких термінів.
Прокурор повідомив, що Печерський райсуд визнав підозру обґрунтованою. Також він вважає, що тримання під вартою є необхідним.
Охочі взяти на поруки характеризували Сергія як «найкращого друга» та «відповідальну людину, на яку можна покластися». Вказували, що для них таке клопотання — це честь. Серед поручителів були знайомі, юристи, громадські активісти. Загалом — понад десять людей.
Нагадаємо, що правоохоронці відкрили кримінальне провадження, яке розслідуватиме Державне бюро розслідувань у зв'язку із заявою військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної бригади Сергія Гнезділова про самовільне залишення служби через відсутність урегулювання владою питання демобілізації.
Варто додати, що 21 вересня Сергій Гнезділов написав у Facebook, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до потреби встановити терміни служби для мобілізованих.
Сергій Гнезділов — український військовий, громадський активіст та учасник російсько-української війни. Він пішов добровольцем до Збройних сил України у 2019 році, взявши академвідпустку під час навчання на кафедрі журналістики у Львівській політехніці.
Гнезділов брав участь у боях на Донеччині, включаючи Піски та Бахмут. Також він є засновником культурного фестивалю "ВиделкаFest" у своєму рідному місті Вилкове на Одещині та ведучим подкасту від hromadske "++ подкаст", де говорить з військовими та порушує питання мілітаризації суспільства.
Варто зазначити, що в умовах воєнного стану дезертирство карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років. Однак у вересні президент України підписав закон, який звільняє від відповідальності військових за перше дезертирство або самовільне залишення частини, якщо вони повернулися на службу.