Понад 300 жертв сексуального насильства під час війни отримали виплати в межах проєкту з проміжних репарацій, – Левченко
Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко повідомила, що понад 300 громадян України отримали виплати в межах проєкту з проміжних репарацій через сексуальне насильство, пов'язане з війною.
Про це Катерина Левченко поінформувала під час презентації проєкту, передає Рубрика.
За її словами, наразі вже отримали 535 заяв на участь у проєкті, і ця кількість збільшується щотижня:
- найбільше звертаються чоловіки — 300 заяв,
- 224 — від жінок,
- 9 — від дівчат,
- 2 — від хлопців.
Виплатити репарації вже отримали 308 жертв, серед яких:
- 157 чоловіків,
- 150 жінок ,
- 1 хлопчик.
260 із задоволених заяв стосувалися періоду після повномасштабного вторгнення, 48 — до нього.
Стефанішина: в Україні зареєстровано 303 факти сексуального насильства, зумовленого війною
Найбільше заяв надійшло:
- з Херсонської області — 147,
- з Донецької області — 51,
- з Київської області — 32.
За бажанням, постраждалі можуть отримати супровід призначених кейс-менеджерів, які допомагають людині отримати медичну, правову та соціальну допомогу. Звернутися по допомогу можуть усі постраждалі, які зазнали тяжких форм сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом унаслідок агресії росії проти України, починаючи з лютого 2014 року.
Постраждалим від сексуального насильства під час війни виплачуватимуть по €3000. Фонд Global Survivors Fund, який наповнюють уряди різних країн, у межах пілотного проєкту виплачуватиме репарації постраждалим (з держбюджету репарації наразі не виплачуватимуть, оскільки Київ іще законодавчо до цього не готовий).
План дій міжнародного фонду такий: спершу хочуть зібрати дані від постраждалих, потім ідентифікувати, чи правдиві їхні свідчення та, чи відповідають ці кейси критеріям СНПК. Якщо так, тоді на кожного й кожну чекає виплата розміром 3000 євро.
Також в Україні розробили Пам'ятку щодо особливостей обробки та захисту персональних даних осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом.
Як зазначали, пам'ятка призначена для використання слідчими, прокурорами, суддями, правозахисниками у практичній діяльності з метою оптимізації процесів розслідування та судового переслідування на національному та міжнародному рівнях.
Нагадаємо, що австрійська правозахисна організація CEHRI та фонд Джорджа та Амаль Клуні "За справедливість" звернулися до прокуратури з проханням розпочати розслідування злочинів сексуального насильства та вбивства, скоєних російськими військовими в Україні.
Як повідомлялось, в Україні станом на 18 червня 2024 року зареєстровано 303 факти сексуального насильства, зумовленого війною.
Окрім того, російські військові під час окупації правого берега Херсонської області ув'язнювали, катували та вчиняли сексуальне насильство над представниками ЛГБТК-спільноти. Причинами тортур були саме орієнтація та гендерна ідентифікація людей.