Суд відмовив українським прикордонникам у реєстрації фрази "русский военный корабль…" в Євросоюзі
Державна прикордонна служба України не змогла зареєструвати легендарну фразу "Русский военный корабль, иди на х*й" як торгову марку Європейського Союзу в Офісі інтелектуальної власності ЄС (EUIPO), програвши апеляцію в Суді Євросоюзу.
Про це йдеться у рішенні Суду Європейського Союзу.
Нагадаємо, що цей вислів, вперше виголошений українськими прикордонниками на острові Зміїний у перший день повномасштабного вторгнення рф, став символом українського спротиву.
Підстави для подачі заявки
ДПСУ звернулася до EUIPO з проханням зареєструвати фразу як торгову марку, аргументуючи це тим, що вислів став символом національного спротиву і "бойовим кличем" українських військових. У березні 2022 року заявку подали під іменем військовослужбовця, який першим виголосив цю фразу, і отримали дозвіл на це від його родини.
Водночас ДПСУ вбачала в реєстрації можливість зберегти за собою право на використання вислову, щоб інші сторони не претендували на торгову марку.
"Ми вважаємо, що авторство такої торгової марки має належати державі Україна… як підтвердження рішучості та незламності українських прикордонників. Треба віддати належне захиснику, який своїм вчинком, своєю рішучою демонстрацією незламності надихнув людей, Україну та світову спільноту", сказав Politico речник ДПСУ Андрій Демченко.
Рішення Суду Європейського Союзу
EUIPO відхилив заявку, пояснивши, що ця фраза вважається політичним гаслом, що не несе достатніх розрізняльних ознак для товарів та послуг.
Суд ЄС, вивчаючи апеляцію ДПСУ, також вирішив, що фраза широко використовувалася у медіа та соціальних мережах для вираження підтримки України, тому не може бути розглянута як звичайний товарний знак.
Суд постановив, що фраза сприймається споживачами насамперед як політичне повідомлення, а не як знак, що відрізняє товари та послуги від інших, та не здатна виконувати основну функцію торгової марки.
Що відомо про відому на весь світ фразу?
"Русский военный корабль, иди на х*й" — це фраза-відповідь українських військових з острова Зміїний на погрози російського крейсера "Москва" та пропозицію здатися у лютому 2024 року.
Відтоді історію українських бійців зі Зміїного активно поширювали у соцмережах, світових ЗМІ, вона надихнула низку людей на створення своїх малюнків, пісень тощо. Перед обличчям ворога об'єдналися всі, і український бізнес теж.
Сам же російський корабель затонув після успішної атаки військових України.
Також Укрпошта анонсувала старт продажів другої серії марок, присвяченого відсічі "русскому воєнному кораблю".
У березні 2022 року Роман Грибов — військовий з острова Зміїний, якому приписували фразу про російський корабель — повернувся з полону.