Про це інформує Укрінформ, передає Рубрика.
"Авіаційний ринок, на відміну від морського, вже звик до воєнних ризиків. І ми вже готові до політичних рішень (про відновлення авіасполучення в Україні – ред.), все буде залежати від захисту повітря і того, як будуть розставлені системи ППО", – сказав Еллісон.
Він також повідомив, що є кілька авіаперевізників, які хотіли б розпочати роботу вже навіть наприкінці січня 2025 року. І страхові компанії готові розглянути можливість страхувати літаки попри величезні суми таких зобов'язань.
"Один Boeing – це три чверті мільярди доларів страхування, це дуже важкі зобов'язання. Але нам щастить, бо у нас вже є 5-6 авіакомпаній, які хотіли б розпочати роботу вже в кінці січня", – зауважив представник страхової компанії.
Еллісон також зазначив, що питання, який саме аеропорт відкривати першим, залишається дискусійним.
За його словами, президент України готовий розглядати варіант з «Борисполем», тоді як для страховиків більш реальним є відкриття летовища у Львові.
"Я б сказав, що Львів набагато безпечніший, ніж Тель-Авів, хоча багато хто зі мною не погодиться. Всього 7 хвилин польоту до Польщі", – додав експерт.
Довідка
Міністерство розвитку громад та територій за підтримки Посольства США в Україні спільно з Державною авіаційною службою, Украерорухом, Командуванням Повітряних Сил та керівниками міжнародних аеропортів 30 жовтня презентували дорожню карту з відкриття повітряного простору України в умовах воєнного стану.
Захід зібрав близько ста представників авіагалузі – профільних регуляторів Євросоюзу, Великої Британії та США, керівництво українських та іноземних авіакомпаній, що раніше здійснювали польоти в Україні, страхові та лізингові компанії, виробників літаків.
"Це перше експертне обговорення, яке, як ми очікуємо, допоможе рухатись вперед у питанні створення умов для відкриття повітряного простору. Під час війни стратегічним завданням для нас є зберегти авіаційну інфраструктуру та кваліфіковані кадри, щоб коли прийде час, ми змогли відновити цивільні польоти максимально швидко. Зрозуміло, що це дуже складне питання як з точки зору безпеки, так і з точки зору взаємодії з усіма залученими сторонами. Саме тому ми підтримуємо майданчики, коли спільно з іноземними регуляторами галузі, авіакомпаніями, страховими, аеропортами та військовими напрацьовуємо спільний план", – наголосив віцепрем'єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
Нагадаємо, аеропорт "Бориспіль" став першим об'єктом, який закрили через початок повномасштабної війни, проте відновлення польотів є бажаною, однак поки що недосяжною метою.
Також повідомлялось, що Ірландський лоукостер Ryanair заявив, що розглядає можливість відновлення невеликої кількості рейсів в Україну за умови успішних переговорів щодо часткового відкриття повітряного простору.
Україна отримає від Уряду Швеції пакет допомоги обсягом у 9,33 мільйона доларів для зміцнення сфери… Читати більше
Антарктика рідко дарує моменти спокою, проте інколи на станції "Академік Вернадський" наступає штиль, і тоді… Читати більше
Для українських військовослужбовців, які беруть участь в активних бойових діях, та їхніх родин готують сучасні… Читати більше
Міністр оборони Рустем Умєров і начальник Генерального штабу ЗСУ генерал-лейтенант Анатолій Баргилевич провели зустріч з… Читати більше
Глава України Володимир Зеленський у Будапешті відвідав державну українсько-угорську школу, в якій навчаються українські діти.… Читати більше
Великорублівська громада Полтавської області приєдналася до проєкту Forest recovery, метою якого є збереження та відновлення… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.