Про це пише "Рубрика" із посиланням на організаторів пресконференції.
За підрахунками ініціативи "Деколонізація. Україна" з 24 лютого 2022 р. в усіх областях було перейменовано 35 тисяч вулиць та інших об'єктів топоніміки. На жаль не менше 50% вулиць отримали нейтральні "плодово-ягідні" назви. Також було усунено з публічного простору 1550 пам'ятників, меморіальних дощок та елементів оздоблення.
Вадим Поздняков, голова ініціативи "Деколонізація. Україна", наголосив, що:
"Основною проблемою є те, що Міністерство культури дуже повільно виводить об'єкти з Державного реєстру нерухомих пам'яток України і деякі громади чекають цього вже 2 роки. Також хочу окремо звернути увагу щодо спроби реваншу – скасування перейменування вулиць у м. Дніпрі, де міськрада вже підготувала відповідний проєкт рішення".
Серед найбільш одіозних пам'ятних знаків активісти озвучили ТОП-20 об'єктів, які мають бути демонтовані:
Щодо ситуації в Києві, то з 24 лютого 2022 р. було перейменовано 376 вулиць. Важливо наголосити, що в середньому за рішення голосували лише 68 депутатів зі 120 (лише 56%). Також були змінені назви 27 бібліотек, 18 шкіл, 16 парків та скверів, 3 станцій метро. Київрада підтримала усунення з публічного простору 207 пам'ятних об'єктів, але з них демонтовано лише 107 (51%).
"Серед основних проблем в Києві є відсутність музею совєцької окупації, але натомість існування музею Міхаїлу Булгакову як філії Музею історії Києва. У столиці відсутня централізована робота після перейменувань – старі адресні та зупинкові покажчики ніхто не демонтує, а нові встановлюються неправильного зразка. Ніхто не веде роботу із заміни старих пам'яткоохоронних табличок УРСР та зміни назв ОСББ, ЖБК, які масово мають старі комуністичні назви",– зазначив представник Національного українського молодіжного об'єднання Олег Слабоспицький.
Народний депутат Володимир В'ятрович наголосив: "Деколонізація в Україні все-таки стартувала, але вона вже відстає від тих термінів, які передбачені Законом. Більшість народних депутатів є байдужими до питань перейменувань. Зволікання Парламенту з питанням перейменувань населених пунктів спонукало блокування реалізацію Закону про деколонізацію на місцях. Наприклад у Полтаві досі існують монумент Слави на честь перемоги російської зброї пам'ятники Олексію Келіну та "на місці відпочинку Петра І". Мене відверто дратує, самовпевненість деяких експертів, що замість демонтажу, ми можемо все переосмислити – як у Полтаві, так і, наприклад з Аркою дружби народів, яку чомусь назвали Аркою свободи українського народу".
"В нас є до сих пір в Одесі історія з пам'ятниками Пушкіну, Ісааку Бабелю, Стіною чекістів, Зої Космодем'янській, Чкалову і т.д. Мені видається що Одеська ОВА має зайняти чітку позицію та здійснити демонтаж усіх пам'ятників згідно їхнього розпорядження. Лист до ЮНЕСКО підписало багато людей, які не проживають в Україні та мають мале відношення до контексту Одеси. Це лист виглядає для мене суцільною "одеською аферою", наче Україна ось є одна, а Одеса буде завжди існувати інша. Так не може бути і такі речі не можна дозволяти чи толерувати", народна депутатка Соломія Бобровська.
Цього року Львівщина стала першою областю, яка повністю очистилась від російсько-радянських вулиць та пам'ятників. Це сталось завдяки роботі громадськості, військових, істориків у співпраці з Львівською ОВА, обласною радою, РДА та місцевими громадами. Провідну роль у процесі деколонізації Львівщини відіграли чинні військовослужбовці, які включались з фронту та приїжджали під час відпусток, щоб переконати місцевих чиновників у необхідності демонтажу тих чи інших об'єктів. Як зазначив Ігор Фльорко, за оцінками ініціативи "Декомунізація Львівщини", протягом 2022-24 рр. в області вдалось демонтувати 314 об'єктів та перейменувати 250 топонімів.
Більшість демонтованих пам'ятних знаків у Львівській обл. були присвячені "міфу про перемогу радянського народу в Велікой отєчєствєнной войне". Ще у липні 2023 р. у Верховній раді був зареєстрований законопроєкт №9536, який прискорить очищення пам'яток Другої світової війни від забороненої символіки та радянських ідеологем. Але на жаль проєкт Закону досі не розглянутий народними депутатами у залі.
Відеозапис пресконференції доступний на Youtube каналі "Укрінформ".
На Центральному залізничному вокзалі Києва відбулася виставка "Iron Lab: побудуй свою залізницю", її відвідали тисячі… Читати більше
З 1 грудня 2024 року в Україні запрацює нова програма "єПідтримка", яка передбачає виплату 1000… Читати більше
Старший партнер компанії Marsh McLennan Кріспін Еллісон під час виступу на Київському економічному міжнародному форумі… Читати більше
Унаслідок ворожої атаки 7 листопада авіаційними бомбами по Запоріжжю було пошкоджено житловий багатоквартирний будинок, приватні… Читати більше
Чинний президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден привітав республіканця Дональда Трампа з перемогою на президентських… Читати більше
Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко, генеральний директор лікарні "Охматдит" Олександр Урін та директорка проєкту… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.