Про це пише Укрінформ, передає Рубрика.
У чому проблема?
Барська кераміка – це елемент нематеріальної культурної спадщини Вінниччини, традиційний народний художній промисел, різновид подільської кераміки. Виникла у XVІ столітті в місті Барі (Вінницька область, Україна), період найбільшого розквіту припав на кінець ХІХ – початок ХХ ст.
Занепала у 30-х роках минулого століття внаслідок війн, голодоморів та колективізації.
Барські майстри створювали, здебільшого, столові та декоративні вироби: миски, полумиски, тарілки, баньки, глечики, іграшки тощо.
Барська кераміка вирізняється білим тлом із характерним каліграфічним розписом брунатним, зеленим, вохристим і жовтим кольорами з ідеальною графікою та вишуканою плавністю ліній. Один із найпопулярніших сюжетів виробів барських майстрів — "Птах на яблуневій гілці".
Яке рішення?
"За підтримки Українського культурного фонду ми цьогоріч провели масштабний апгрейд сайту "Віртуальний музей Барської кераміки" зі збільшенням кількості експонатів та відтворенням більшості з них у 3D", – повідомив керівник проєкту "Відродження традицій Барської кераміки" Роман Григор'єв.
Віртуальний музей Барської кераміки був створений 2021 року в рамках проєкту "Відродження традицій Барської кераміки". Його реалізувала Громадська організація "Народний музей Барської кераміки" (НМБК).
Тоді у ході науково-пошукової експедиції Україною фундатори музею знайшли зразки Барської кераміки у фондах понад 20 вітчизняних музеїв та понад 40 населених пунктах Вінниччини та п'яти інших областей України.
Загалом було здійснено фотофіксацію більш ніж 300 автентичних виробів давніх барських майстрів, більша частина з яких увійшла до сайту.
Як це працює?
Об'єднана команда громадських активістів, науковців, музейників, дослідників та майстрів продовжила роботу над відродженням славнозвісної Барської кераміки – бренду Поділля ще з XVII століття. І поточного року науково-пошукові експедиції з дослідження Барської кераміки охопили нові музеї та приватні колекції на Вінниччині, Київщині, Хмельниччині, Тернопільщині, Чернівеччині, Полтавщині та Львівщині.
Віднайдені експонати поповнили віртуальну колекцію музею.
Наразі оновлений віртуальний музей дозволяє в рамках одного ресурсу побачити різноманіття форм та орнаментальних композицій зразків Барської кераміки з різних куточків України та світу, а вибрані керамічні вироби відображені у 3D-моделях.
Іще однією ініціативою, спрямованою на відродження цього елементу нематеріальної культурної спадщини, стало проведення Всеукраїнської артрезиденції "Три площини Барської кераміки" у вересні 2024 року у Барі.
На участь в резиденції подали заявки майже 140 майстрів гончарного, образотворчого та фотомистецтва, з яких було відібрано 55 найкращих. Мистецькі роботи, створені учасниками творчої акції за три тижні роботи, були частково презентовані у Вінницькому обласному художньому музеї та Вінницькому обласному центрі народної творчості.
5 листопада в артпросторі "ЕтноЧари" відкрилась підсумкова об'єднана виставка, на якій представлені усі роботи, створені в рамках Всеукраїнської артрезиденції "Три площини Барської кераміки".
Нагадаємо, на Харківщині відновили столітню хату-мазанку й перетворили її на центр громади.
Також повідомлялось, що у Міжнародний день музеїв (18 травня 2024 року) у Києві запрацював відреставрований унікальний вітряк родом з Херсонщини.
Також "Рубрика" поспілкувалась з експерткою та розповідає про різницю між консервацією та реставрацією і що з цього може нам допомогти. Читайте про це в матеріалі "Коли реставрація неможлива: чи збереже українську культурну спадщину консервація пам'яток?".
У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді відбувся матч-реванш, в якому український боксер Олександр Усик вдруге переміг… Читати більше
Альона Гетьманчук, засновниця та директорка Центру «Нова Європа», очолить Місію України при НАТО. Про це… Читати більше
Український боксер Сергій Богачук здобув перемогу у бою андеркарду Усик — Ф'юрі 2. Українець переміг… Читати більше
Наріман Джелял, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, колишній в’язень Кремля, стане послом у Туреччині.… Читати більше
Даніель здобув впевнену перемогу в поєдинку за пояси IBF Intercontinental та WBA Continental у напівважкій… Читати більше
Абсолютний чемпіон в суперважкій вазі Олександр Усик опублікував народний гімн "Битва за світло" в підтримку… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.