Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Попри початок повномасштабного вторгнення, український книжковий бізнес продемонстрував стійкість та здатність активно розвиватися навіть в умовах війни. Протягом останніх трьох років в країні відкрилося десятки нових книгарень, запрацювали нові видавництва, а також зросла кількість книжкових фестивалів і літературних подій. Головним рушієм цих змін став закон про заборону імпорту видавничої продукції з країни-агресора, ухвалення якого розширило можливості українських видавців.
Однак для зміцнення галузі самих лише законодавчих змін недостатньо. Через відсутність систематичної фінансової підтримки галузі з боку держави розвиток книжкового ринку сповільнюється та зрештою може перейти до повної стагнації галузі.
Яке рішення?
Перспективи та виклики українського книговидання обговорювали під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Основною проблемою на зустрічі назвали невиконання ухвалених законів із підтримки книжкової сфери. Таким є закон щодо програми надання державної допомоги на придбання книг, що мала запрацювати в липні, проте досі нереалізована. Запуск програми затримується на рівні Міністерства фінансів, повідомляла раніше директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.
"Тобто так ставиться крапка у важливій ініціативі, яка, на жаль, може навіть не почати втілюватися в життя. Так тривати далі не може. Нерозуміння значення політики в галузі культури і книжкової сфери зокрема, тим більше під час війни за ідентичність, вважається відвертим шкідництвом, з яким ми мусимо боротися. Особливо в умовах, коли наш ворог прекрасно розуміє значення культурного впливу і не шкодує уваги та ресурсів на це", зазначив представник Комітету Володимир В'ятрович.
Як це працює?
До парламентарів та присутнього на зустрічі міністра культури Миколи Точицького звернулися представники книжкового бізнесу, які закликали підтримати розвиток українського книговидання. Пропозиції щодо покращення стану галузі озвучив директор харківського видавництва "Ранок" Віктор Круглов.
"Перша пропозиція — це підтримка книгарень. Ми бачимо відкриття нових книгарень, чуємо про відкриття книгарень у Києві. Водночас ніхто не говорить про їх закриття. В регіонах ситуація жахлива. Майже в більшості райцентрів України немає книгарень, але про це ніхто не каже", — зауважив директор видавництва.
На думку видавця, розв'язати проблему допоможе реалізація програми з надання субсидій книгарням для оплати оренди приміщень. Завдяки ініціативі власники книгарень зможуть отримувати повне або часткове відшкодування витрат на оренду, що становить приблизно 15-20% від усіх витрат крамниць. Заощаджені кошти книгорозповсюджувачі зможуть витрачати на розвиток своєї справи.
Директор мережі книгарень "КнигоЛенд" Ігор Зарудко додав, що ця ініціатива допоможе не лише бізнесу, а й державі, оскільки спонукає незалежні крамниці до відкритої фінансової звітності. Програма субсидій також допоможе вирішити питання з промоції читання.
"Це інвестиція в культуру, інвестиція в українця. І якщо ми як книгорозповсюджувачі розуміємо її важливість, то, думаю, і держава також розуміє. Субсидіями ви підтримаєте не так наш бізнес, як своїх громадян у кожному великому чи маленькому містечку", зазначив директор "КнигоЛенду".
Представники книжкового бізнесу також наголосили на важливості запуску програми з надання книжкових сертифікатів та включення книжок до переліку товарів, які можна придбати за накопичені кошти в межах "Національного кешбеку".
За своїм принципом обидві програми подібні до "єПідтримки" наприкінці 2021 року. Тоді більшість українців витратили отримані кошти на придбання книг, а бізнес отримав інвестиції, що допомогли вижити на початку вторгнення.
Парламентарі та міністр культури пообіцяли об'єднати зусилля для підтримки книжкової галузі та втілення запропонованих кроків.
"Завдяки цим заходам ми дамо величезний поштовх для розвитку книжкової сфери і просунемося на шляху опанування нашого культурного простору, його захисту від російських впливів і просування українських інтересів в світі", зауважив Володимир В'ятрович.
Нагадаємо, що 18 червня президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо уточнення діяльності Українського інституту книги з підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання державної допомоги на придбання книг. Згідно з новим законом, українці зможуть отримати спеціальні книжкові сертифікати на придбання книг, а книгарні отримають державні субсидії на компенсацію орендної плати за приміщення.
У Полтаві, за фінансування Фундації Олени Зеленської, облаштували першу і єдину в регіоні Школу Супергероїв.… Читати більше
російська федерація від початку повномасштабного вторгнення скоїла в Україні понад 7 тисяч екологічних злочинів, збитки… Читати більше
Правоохоронці вже встановили десять учасників інциденту з побиттям 12-річної дівчинки у Білій Церкві, що на… Читати більше
Перші трамваї з Базеля вже прямують до Львова. Прибуття в Україну очікується через тиждень. Перед… Читати більше
У Давосі Президент Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою, під час якої… Читати більше
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що закінчення війни росії в Україні буде офіційною політикою Сполучених… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.